Categories
Këshilla

7 sekrete për të mos e urryer më trupin tuaj, edhe kur është i shëndoshë

Mund të kesh kaluar vite të tëra, duke mbajtur dieta e duke shkuar në palestër, sepse nuk të ka pëlqyer trupi yt. Mund të mos jesh mbipeshë, por kjo nuk ka rëndësi, ke dashur të ndryshosh. Je sjellë ashpër me veten tënde. Ke ndjekur modele reklamash duke qenë e palumtur gjatë gjithë kohës. Më mirë të mos vraposh pas tyre, por për lumturinë tënde. Ja si mund të arrish të mos e urresh trupin, por të bëheni bashkë një skuadër.

Mos u fikso me modelet super të dobëta – Mos ndiq Gigi Hadid për t’u frymëzuar. As modelet e Victoria’s Secret që kanë stafe dhe para mjaftueshëm për të arritur atë që duan. Ndiq më mirë gra me trupin tënd që e pranojnë veten. Gjeje të bukurën në trupin tënd duke ndjekur gra si Barbie Ferreira, që ka një vetëbesim ngjitës.

Fol mirë për trupin tënd – Sipas standardeve të shoqërisë së sotme të gjitha duhet të bëjmë operacione plastike. Po pse duhet t’i bindemi shoqërisë? Trupi është yti! Kështu që sfido veten dhe nxirri nga fjalori të gjitha fjalët e shëmtuara që përdor për trupin tënd, trajtoji si të pashqiptueshme. Nuk duhet ta lejosh një të huaj të të fyej për trupin dhe as ti nuk duhet ta fyesh.

Shihu në pasqyrë dhe thuaji me zë të lartë ato që pëlqen – Ndonjëherë gratë nuk e perceptojnë mirë realitetin. Shihu në pasqyrë dhe prano faktet: barku yt nuk është ashtu siç mendon dhe duhet të nisësh ta pëlqesh. Duket si një terapi e çmendur, por ta dini, një seancë intime duke vlerësuar kofshët dhe vithet e tua, është fillimi i një udhëtimi drejt realitetit. Ngadalë, trupi do të nisë të lulëzojë para syve të tu.

Gjej stilin tënd – Kudo që të shkosh, në palestër, apo në një festë, vish gjëra që largojnë vëmendjen nga “zonat problematike”. Nëse nuk je fanse e krahëve të tu, vish bluza me jakë V ose fustane, në çdo rast. Është mënyra më e mirë për t’u ndier mirë, kur nuk ndihesh e sigurt për trupin.

Vish rroba të masës tënde – Mos njih vetëm pamjen tënde, njih edhe masën. Në vend që të shtrydhesh brenda xhinseve shumë të ngushta apo të ngjishesh brenda një bluze për fëmijë, përshtate stilin me përmasat e tua. As mos u bëj skllave e modës. Do ndihesh shumë më mirë nëse nuk do shqetësohesh nga rrobat.

Mos rri gjithë kohës mbi peshore – Kush thotë që numrat nuk gënjejnë nuk e di çfarë thotë. Disa janë 49 kilogramë dhe mendojnë që janë të shëndosha. Numrat në peshore përfaqësojnë fiksimin e shoqërisë me peshën dhe nuk ke pse regjistrohesh në atë gjendje mentale që të bën të ndihesh keq. Ato numra janë armiku yt më i madh, kështu që mos e lër të ketë peshë në dashurinë që ke për trupin tënd.

Mos u ndiej keq për ndryshimet – Nëse nuk të pëlqen diçka për trupin tënd, duhet ta vendosësh vetë t’i japësh një formë të re. Nuk po fajësojmë mbushësit e buzëve apo trajnerët e vitheve. Arrije si të duash atë formë, por thjesht sigurohu më parë për burimin që ta shkakton këtë pakënaqësi. Trupi është një pjesë e vetes tënde, jo pasqyrim i saj. Burimi i lumturisë tënde duhet të jetë shumë më thellë sesa dekolteja dhe duhet ta presësh ditën kur ta kuptosh këtë. Tani për tani, praktiko këto mënyra derisa trupi që ke, të ndihet i përkryer.

Burimi: Anabel

Categories
Lajme

6 këshilla se si njerëzit kujdeseshin për shëndetin në Romën e Lashtë

Njësoj si ne, romakët e lashtë kërkonin të arrinin një balancë të arsyeshme mes një jete të kënaqshme dhe një jete të shëndetshme. Mjeku Nick Summerton ndan 6 këshilla se si njerëzit kujdeseshin për shëndetin e tyre në Romën e Lashtë.

1.Merr përgjegjësi

Romakët i përkushtonin një rëndësi të veçantë ruajtjes së trupit. Mjeku romak i shekullit të 2, Galen theksonte se ishte përgjegjësia e kujtdo që të kujdesej për trupin e tij, duke shkruar se njerëzit duhet “ta merrnin përsipër përgjegjësinë për të ruajtur shëndetin” duke bërë një stil jetese të caktuar që përfshinte higjienën e mirë. Ai gjithashtu cekte rëndësinë e ajrit të pastër si dhe fjetjes së një sasie të mjaftueshme të gjumit, së bashku me një dietë të mirë-menduar, të ushtruarit dhe pirjes së ujit.

Galen ishte një nga ata burra që i kthente fjalët në vepra: “Pasi arrita moshën 28 vjeç, duke e bindur veten që higjiena është art, unë ndoqa parimet e këtij arti deri në fund të jetës time dhe nuk u sëmura kurrë me ndonjë sëmundje përveç gripit të rastit.”

2.Hani shëndetshëm

Ushqimi dhe ajri i pastër ishin çelësi i shëndetit të mirë për romakët. Shumë ngjashëm me ditët e sotme, një dietë e shëndetshme konsiderohej pjesë e një plani të balancuar për një shëndet të mirë. Dëshmi të gjetura kohët e fundit, të bazuara në elementet e ADN-së së marrë nga qytete të ndryshme romake na tregojnë rreth ushqimeve që konsumonin romakët e thjeshtë. Sipas standardeve moderne, dieta e popullit të Herkulaneum në kohën e shpërthimit të Vezuvit, ishte jashtëzakonisht e shëndetshme dhe e pasur me minerale, që përfshinte nivele të larta të ushqimit të detit dhe proteinave nga perimet.

Kopshtet private ishin gjithashtu shumë popullore në Romë dhe përveç kultivimit të bimëve dhe perimeve, ato luanin një rolë shumë më të gjerë në përmirësimin e mirëqenies. Në një letër, Plini i Riu përshkruan shëtitje përgjatë rrugicave të rrethuara me pemë në vilën e tij në Toskana. Ai gjithashtu komenton ajrin që të mbushte shpirtin dhe pamjet mbresëlënëse, puhizën e freskët dhe aromat e ëmbla.

3.Zgjidheni doktorin tuaj me kujdes

Romakët merakoseshin të zgjidhini mjekun që e meritonte besimin e tyre. Historiani romak Plini i Vjetri, i këshillonte bashkë-qytetarët e tij rreth të besuarit të profesionit të mjekësisë – sidomos Grekët: “Mjekët i marrin njohuritë e tyre prej rreziqeve tona, duke bërë eksperimente me koston e jetëve tona.”

Në atë kohë, nuk kishte diplomë apo licenca profesionale që të jepnin titullin ‘doktor’, ndaj është ende e paqartë se si fitohej kjo gradë në kohën e perandorisë romake.

Por disa nënshkrime të zbuluara në Vindolanda, në murin e jashtëm të një kalaje romake, sugjerojnë se gratë e familjeve ushtarake ndërmerrnin rolin e zgjidhjes së problemeve të përditshme të shëndetit, që përfshinte njohurinë për mjekimet e plagëve si dhe përzgjedhjen dhe grumbullimin e barnave dhe bimëve të ndryshme mjekësore.

4.Kujdesuni për sytë

Problemet me sytë përfaqësonin një shqetësim të veçantë për Romakët. Për ata, sytë ishin një pjesë trupi e privilegjuar dhe një pikë transiti mes shpirtit dhe botës së jashtme. Higjiena e papërshtatshme dhe rrugët me pluhur ishin kontribuues kryesor i problemeve të syve tek shumë romakë. Në një raport ushtarak të zbuluar gjithashtu në Vindolanda, kategoritë e specifikuara për 31 ushtarë ishin 1- aegri (të sëmurë); volnerati (të plagosur); dhe lipientes (probleme me sytë).

Në librin e tij De Medicina, shkrimtari i shekullit të 1-rë, Celsus i dedikoi një kapitull të tërë kujdesit të syve që përfshinte një përshkrim shumë të qartë të operacionit të katarakteve.

5.Kujdesuni për plagët tuaja

Norma e mbijetesës mes ushtarëve romakë pas një beteje ishte shumë më e lartë se kundërshtarët e tyre. Të çarat dhe prerjet nga shpatat e gjata ishin plagosje mjaft të zakonshme në Romën e Lashtë. Armë të tjera të përdorura nga fiset vendase përfshinin: shtizat, thikat, akset, hobet e gurit dhe shigjetat. Pasojat për disa romakë fatkeq ishin frakturat e ndryshme, dëmtimet e kokës, syve si dhe penetrimet e zakonshme në abdominale apo kraharor.

Të gjitha këto preje apo gërvishtje kishin nevojë për pastrim, mjekim dhe fashim: disa prej tyre kërkonin edhe qepje. Në raste të caktuara, ishin të nevojshme transplantimi i fragmenteve të kockave, ndalimi i gjakosjes apo edhe shkëputja e pjesëzave nga shtizat.

6.Fokusohuni tek mirëqenia e përgjithshme

Për romakët, shëndeti fizik ishte i lidhur ngushtësisht me atë mendor. Kujdesi ndaj psikikës – apo edhe shpirtit – shihej si një pikë thelbësore ndaj kujdesit për trupin apo edhe elementëve të tjerë kryesorë të mbajtjes në formë të trupit si ajri i pastër, gjumi dhe dieta.

Shumë qytetarë romakë kërkonin të ndiqnin një filozofi jete dhe një qasje të popullarizuar nga perandori romak Markus Aurelius siç ishte Stoicizmi. Një nga qëllimet kryesore ishte zëvendësimi i emocioneve negative si hidhërimi, zemërimi dhe ankthi me emocione pozitive si gëzimi.

Categories
Lajme

Si të përdorim sodën për shërimin e bajameve

Një nga problemet më të përhapura shëndetësore gjatë stinës së vjeshtës dhe dimrit janë infeksionet e bajameve dhe grykëve. Këto infeksione prekin kryesisht fëmijët por nuk përjashtohen as të rriturit.

Infeksionet e bajameve shkaktohen kryesisht nga bakteret nëpërmjet ushqimeve të konsumuara por edhe ajrit të ndotur dhe të ftohurës. Bakteret përgjegjëse për këto infeksione janë kryesisht: stafilokoku, streptokoku, myku dhe virozat.

Infeksionet shoqërohen me probleme si: vështirësia në gëlltitje, njolla të bardha në formë rrethore, dhe skuqja e bajameve. Simptomat më të zakonshme të problemeve me bajamet janë; djegia e fytit, humbja e oreksit, fryrje të gjendrave limfatike në anë të qafës dhe fytit, ethe, temperatura dhe dhimbjet e fytit.

Ekspertët nuk përjashtojnë as humbjen e dëgjimit, vështirësi në të folur, dhimbje të veshit dhe erë të keqe të gojës.

Si të përdorni sodën për shërimin e bajameve – Gjyshet dhe nënat tona kanë gjithnjë zgjidhje, që sado të çuditshme të tingëllojnë, funksionojnë me të vërtetë kundër këtyre infeksioneve të dhimbshme. Pikërisht sipas traditës së gjysheve, ju mjafton të keni një copë nape ose garze sterile ta njomni me pak ujë të ftohtë ta lyeni me sodë buke dhe me të, të pastroni bajamet ose fytin nga pjesa e brendshme.

Është paksa e sikletshme por rezultati i pastrimit të bajameve dhe fytit nga infeksionet apo qelbëzimi është shumë i efektshëm. Edhe gargara me sodë buke është një ndër trajtimet më të rëndësishme për shërimin e bajameve tek të rriturit dhe fëmijët.

Ju duhet të përzieni 125 ml ujë të vakët me një lugë çaji me sodë buke. Përziejeni mirë dhe bëni gargarë duke e mbajtur kokën lart në mënyrë që tretësira të arrijë tek bajamet. Kjo gargarë duhet bërë patjetër një herë në ditë.

Categories
Lajme

Si duhet përdorur hudhra për tensionin e lartë dhe të ulët

Hudhra është fuqiplotë përsa i përket vlerave shëndetësore, por për personat që vuajnë nga tensioni i gjakut përdorimi i saj bëhet pak specifik dhe kërkon kujdes në përdorim. Problemet me presionin e gjakut që shkaktojnë tensionin ndahen në dy lloje, në atë të hipertensionit që ka të bëjë me presionin e lartë në gjak dhe tensionin e ulët që ka të bëjë me nivelin e ulët të presionit në gjak.

Tensioni i lartë i gjakut – Përdorimi i hudhrës për trajtimin e tensionit të lartë të gjakut është një nga kurat më të lashta popullore. Kur trupi rrit prodhimin e një enzime të quajtur angiotensin, e cila ndikon menjëherë në rritjen e presionit të gjakut, zemra pompon gjakun më fortë nëpër arteriet e trupit. Kjo jo vetëm mund të dëmtojë arteriet e trupit por mund të krijojë gjithashtu depozita të rrezikshme të kolesterolit të dëmshëm. Lënia pas dore e këtij problemi mund të sjellë sulme në zemër, goditje por edhe probleme të tjera akrdiovaskulare.

Por cila është sasia e duhur që duhet të përdorni? – Pavarësisht se hudhra është jashtëzakonisht shumë efektive për uljen e tensionit të lartë, sasia e konsumit të saj nuk duhet tepëruar sepse mund të çojë në uljen e tensionit duke krijuar sërish problem shëndetësor.

Sasia e rekomanduar nga ekspertët mjekësorë, të cilëve u referohet AgroWeb.org është nga 1-1.5 gr hudhra në ditë (apo çerekun e një thelpi hudhre. Sipas rekomandimeve hudhrat duhen përtypur të freskëta dhe nuk duhet të jenë të gatuara. Përtypja e hudhrës së freskët do të çlirojë në maksimum alicilinën, e cila ndikon në uljen e presionit të gjakut. Efektet e plota të saj në organizëm do të ndihen pas një ore kur niveli i gjakut do të stabilizohet.

Tensioni i ulët i gjakut – Kur bëhet fjalë për personat që vuajnë nga presioni i ulët në gjak, pra tensioni i ulët, hudhra mund të shndërrohet në armikun kryesor të shëndetit në vetëm pak minuta. Siç behët e ditur edhe nga informacioni i mësipërm, konsumimi i hudhrës ëhstë kategorikisht i ndaluar për personat që vuajnë nga presioni i ulët i gjakut.

Categories
Këshilla Shëndeti

Problemet me diarrenë zgjidhen kollaj: 5 erëza direkt nga kuzhina juaj

Ushqimet e yndyrshme, mishi me erëza dhe konsumimi i turshive të para në kombinim me ushqimin e shpejtë e ngarkojnë organizmin, duke çuar në çrregullime të zorrëve. Ky ushqim, përveç që ndikon drejtpërdrejt në shëndetin tonë, problemin që e shkakton ndikon drejtpërdrejt edhe në energjinë dhe aktivitetet e përditshme që ne i kryejmë. Organet tretëse më së shpeshti preken, por edhe sëmundje serioze të organeve të brendshme, si stomaku, zemra, fshikëza e tëmthit, pankreasi.

Simptomat e para që diçka nuk është në rregull dhe që ne duhet të ndryshojmë dietën tonë dhe të heqim qafe ushqimin e rëndë janë çrregullimi i punëve të zorrëve. Ja 5 erëza nga kuzhina, të cilat do të bëjnë që diarreja të zhduket plotësisht.

Kanella – Çaji i kanellës gjithashtu mund të ndihmojë. Përzieni gjysmë luge çaji pluhur kanelle në një filxhan me qumësht të ngrohtë, shtoni pak mjaltë, më pas trazojeni dhe pini ngadalë.

Ziejeni duke vendosur një lugë të vogël çaji pluhur kanelle në 250 mililitra ujë të vluar. Mbulojeni dhe lëreni për 15 minuta. Kullojeni dhe e pini të ngrohtë.

Koriandra – Shtypni farat e koriandrës në havan. Hidhni një lugë gjelle me një filxhan ujë të vluar dhe mbajeni në zjarr të ulët për dy ose tre minuta, lëreni të qëndrojë për 15 minuta dhe më pas kullojeni. Pini një çerek filxhan para çdo vakt.

Pelini – Hidhni një lugë pelini të grimcuar të thatë me një gotë ujë të valë, ziejeni për dhjetë minuta dhe lëreni të qëndrojë për një orë. Pastaj kullojeni dhe pini një ose dy lugë të këtij lëngu të ngrohtë në ditë (mund të shtoni mjaltë).

Qimnoni – Qimnoni stimulon punën e stomakut dhe ka një efekt qetësues në zorrët. Carvone është përbërësi kryesor, dhe i atribuohet qimnonit që zgjidh fryrjen dhe vepron në bakteret e zorrëve. Thërrmoni dhe copëtoni farat e qimnonit, derdhni 250 mililitra ujë të vluar fara qimnoni në një gotë dhe mbulojini me një kapak. Lëreni të qëndrojë për disa orë, dhe më pas pini pa sheqer para ushqimit.

Menta – Çaji i gjetheve të mentes (Menthae piperitae folium), ka një efekt qetësues të butë dhe qetëson problemet në sistemin e tretjes – ngërçet, fryrjet dhe të përzierat, dhe është efektiv kundër diarresë. Zieni një gotë ujë dhe shtoni gjethet e mentës. Mbuloni çajin dhe e lini të pushojë për 10 minuta. Pas kësaj kohe, kullojeni çajin dhe e ëmbëltoni me një lugë mjaltë. Pini 3 gota çaj në ditë për të ndaluar diarrenë.

Categories
Lajme

Të mbash hidhërimin përbrenda, ky është burimi i sëmundjeve

Mund të themi të njëjtën gjë me trupin tonë me siguri absolute se është shprehja e gjendjes sonë mendore. Të dyja bashkëjetojnë me ekuilibër të lakmueshëm dhe në trupin tonë reflektohet se ekziston në botën tonë psikike. Gjendjet e pakëndshme mendore si trishtimi, hidhërimi dhe melankolia ndikojnë negativisht në trupin tonë dhe shfaqen me simptoma fizike të dhimbshme dhe shpesh të pakëndshme.

“Trishtimi është burimi i gjithë sëmundjeve”. Duke studiuar efektin e trishtimit në organet themelore të trupit tonë, ne mund të raportojmë disa pasoja të këqija të trishtimit:

Zemra: Trishtimi i madh mund të shkaktojë aritmi në zemër, rritje të presionit, siklet të rëndë. Fuqia e pikëllimit është aq e madhe sa mund të shkaktojë edhe një sulm në zemër.

Sistemi tretës: Hidhërimi shkakton shumë shqetësime në stomak, nga dhimbje të forta barku dhe kapsllëk deri në formën më ekstreme të gjakderdhjes në stomak.

Tiroide: Trishtimi godet gjëndrën tiroide, gjëndrën më të madhe në trupin tonë dhe rregullon funksionet e trupit tonë. Duke ndikuar në funksionin e tij, ajo çon në sëmundje të ndryshme.

Mushkëritë: Trishtimi godet sistemin tonë të frymëmarrjes, mushkëritë tona. Është zbuluar se personat me sëmundje të frymëmarrjes kanë përjetuar situata të këqija dhe të trishtueshme.

Lëkura: Lëkura është ndoshta “viktima” më e lehtë e pikëllimit. Humori i keq prek lëkurën tonë më shumë se kudo tjetër, pasi kushtet e lëkurës, skuqja, ekzema dhe dermatiti janë kryesisht për shkak të trishtimit ose stresit.

Flokët: Flokët tanë preken po aq shumë nga trishtimi sa një simptomë e njohur e humbjes së flokëve dhe humbjes së cilësisë.

Trishtimi dobëson vërtetë mbrojtjen e trupit tonë. Dështimi i zemrës dhe goditja në zemër janë zbuluar se shoqërohen me trishtim të madh shumicën e kohës (njerëzit që kanë kaluar zi për shembull, humbja e një të dashuri, kishin më shumë gjasa të vuanin një nga të dyja).

Marrëdhëniet e këqija ndërpersonale, problemet financiare, jeta e vështirë e përditshme dhe frustrimet profesionale ose emocionale, intensifikojnë pikëllimin tonë shumicën e kohës.

Si mund ta mbrojë njeriu veten, jetën e tij?

Duke adoptuar një mënyrë jetese që shmang zakonet që janë treguar të dëmshme për shëndetin tonë. Pirja e duhanit, pirja dhe ngrënia jo e shëndetshme shpesh përkeqësojnë problemin. Adoptimi i një jetese të shëndetshme, ushqimi i mirë, ushtrimi i sportit dhe gjumi adekuat na ndihmojnë të ndihemi tërheqës, të bukur dhe të ndihmojmë në ruajtjen e shëndetit tonë.

Duke mos u ngarkuar me të gjitha dëshirat dhe dëshirat e të tjerëve. Shumë herë pikëllimi buron nga fakti se ne nuk mund t’i plotësojmë – dhe është logjike – dëshirat e secilit dhe ne mund të ndiejmë, gabimisht, nga frika se të tjerët do të tërheqin dashurinë e tyre. Fëmijët shpesh ndjehen të trishtuar sepse mendojnë se nuk mund të përmbushin pritjet e prindërve të tyre, një person i papunë mund të ndjehet i trishtuar sepse nuk mund t’i plotësojë nevojat e tij. Duke sqaruar nevojat tona dhe dëshirat tona dhe faktin që ne nuk mund t’i falënderojmë të gjithë, ne eliminojmë nga vetja pikëllimin dhe fajin që vjen nga barra e mos përmbushjes së pritjeve të të tjerëve.

Duke mos zmadhuar situata të ndryshme me mendjen tonë, pa qenë – siç ndodh shpesh – të vetëdijshëm për realitetin dhe të gjitha ngjarjet. Duke e ditur të vërtetën e një situate, pa e ekzagjeruar dhe bërë skenarë katastrofash, ne zvogëlojmë pikëllimin.

Duke pranuar që disa situata nuk ndryshojnë. Një ndarje e keqe, një humbje, një dështim në provime do të bëjnë herët a vonë paraqitjen e saj në jetën e çdo personi. Hidhërimi për diçka që mund të mos ndryshojë është edhe shkatërrues dhe i panevojshëm. Le të mendojë çdo njeri/ lëreni secilin të konsiderojë se çfarë situate e dhimbshme mund ta mësojë atë. Pranimi, shumë herë, është ilaç.

Duke u larguar nga njerëzit toksikë. Njerëzit që nuk na vlerësojnë, na kanë zili ose na dëmtojnë nuk kanë vend në jetën tonë, ata vetëm na ofrojnë pikëllim. Duke u kujdesur për shëndetin tonë. Monitorimi i shëndetit tonë na mbron dhe na mbron nga skenarët jo-ekzistues-ndonjëherë.

Duke filluar të vlerësojmë gjërat e mira që jeta duhet na të ofrojë. Shumë herë kemi marrë gjëra të dhëna si dielli, një shëtitje me miqtë, duke parë një film ose faktin që u zgjuam dhe jemi të mbushur me trishtim për gjithçka që nuk kemi. Duke filluar të vlerësojmë gjithçka në jetë, atëherë do ta largojmë negativitetin.

Shëndeti ynë mendor është një pararendës i shëndetit fizik

Ne duhet të respektojmë dhe të kujdesemi për të, ashtu si trupat tanë. Hidhërimi dhe trishtimi jo vetëm që nuk zgjidhin asnjë problem, por gjithashtu çojnë në zhdukjen dhe imunizimin e aftësisë dhe reflekseve tona kritike për të përballuar pjekurinë dhe qetësinë.

Categories
Këshilla Shëndeti

Ngacmimi i hundës nuk është vetëm një gjest i shëmtuar, por edhe i rrezikshëm

Ne i mësojmë fëmijët të mos e bëjnë këtë, pasi është jo higjenike dhe e shëmtuar për t’u parë. Por, në të vërtet shumica e njerëzve nuk e shmang dot këtë gjë.

Të kruash hundën është një gjë krejt normale, e natyrshme – por ka kufijtë e saj se deri ku mund të shkojmë. Në një video në You Tube, Justin Cottle, drejtor laboratori në Institurin e Anatomisë Njerëzore në SHBA, flet më shumë në lidhje me këtë:

“Hunda është e butë dhe e hollë, por është edhe e fortë dhe e ngurtë. Kjo sepse përbëhet nga një kërc, specifikisht kërc hialin. Arsyeja kryesore pse hunda përbëhet nga një kërc dhe jo kockë, është se kjo i mundëson asaj të deformohet nën presion, duke zvogëluar rrezikun e lëndimit.”

Cottle gjithashtu shpjegon se kërci hialin mund të gjendet në të gjithë trupin, pasi është i mirë për zvogëlimin e fërkimit midis nyjeve. Në rastin e hundës, reduktimi i fërkimit është i dobishëm duke marrë parasysh sasinë e rrjedhës së ajrit.

Ai më pas tregon me hollësi se çfarë ndodh brenda hundës kur kemi gjakderdhje nga hunda – e njohur gjithashtu si epitaksi. Justin shpjegon se ka dy lloje gjakdershjesh: anterior, ku gjakderdhja ndodh në pjesën e përparme të hundës (të tilla janë rreth 90% e gjakderdhjeve të hundës) dhe të pasme.

Një mënyrë e thjeshtë për të marrë epitaksi anteriore? Të kruash shumë dhe shpesh hundën. Sidoqoftë, bën sens që njerëzit ta bëjnë edhe këtë veprim. Ata “heqin pjesë të thara të mukusit që përmbajnë papastërti”, shprehet Cottle, por sidoqoftë duhet të jemi të kujdesshëm dhe të mos e bëjmë në mënyrë shumë agresive.

Categories
Këshilla

Këshilla për paraditen: Ky është mëngjesi më i mirë që mund të konsumoni

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës sepse furnizon trupin me energjinë e nevojshme. Por a e dini se cili është mëngjesi ideal për shëndet dhe mirëqenie të mirë? Shumë njerëz e nisin ditën me një smoothie, por mëngjesi ideal është një kos me arra.

Kjo e mbush trupin me lëndë ushqyese të pasura, të tilla si fibra, proteina dhe yndyrna të mira. Përveç kësaj, falë probiotikëve që gjenden në kos, metabolizmi përmirësohet. Ushqimet e ëmbla si brioshi, nuk janë aspak të dobishme për organizmin.

Nëse duam të kemi shëndet më të mirë, duhet të rrisim konsumin e frutave, perimeve, arrave dhe bishtajoreve dhe të zvogëlojmë konsumin e mishit të kuq dhe sheqerit. Është gjithashtu e rëndësishme të shtoni ushqime të pasura me fibra, të tilla si tërshëra, pasi japin energji, zvogëlojnë rrezikun e kancerit të mëlçisë, diabetit të tipit 2 dhe obezitetit.

Categories
Shëndeti

Ekspozimi në dritën e diellit, kur janë orët ideale për lëkurën tuaj?

Ekspozimi ndaj dritës së diellit është i rëndësishëm dhe ka shumë përfitime për trupin. Por pavarësisht përfitimeve të ndryshme shëndetësore, rrezet e diellit gjithashtu mbartin disa rreziqe dhe dëme.

Ka raste specifike kur ekspozimi ndaj dritës së diellit është i dobishëm për lëkurën, në mëngjes herët para orës dhjetë dhe pasdite, pra pas orës katër, kur rrezet e diellit ndihmojnë në furnizimin e trupit me vitaminë D.

Përmban vitaminën e diellit, e cila është një vitaminë e rëndësishme për trupin dhe kontribuon në mbrojtjen e kockave dhe forcimin e sistemit imunitar.

Ekspozimi ndaj diellit në orët e pasdites shkakton dëmtim të lëkurës; Rrezet e diellit shkaktojnë djegie të lëkurës dhe plakjen e lëkurës, si dhe shfaqjen e njollave të errëta. Rrezet ultraviolet përfaqësojnë vetëm 5% të rrezeve të diellit që arrijnë në tokë dhe kanë shumë lloje: rrezet ultraviolet “C” zakonisht bllokohen nga shtresa e ozonit dhe rrezet ultraviolet “A” dhe “B” që ndikojnë në lëkurë.

Disavantazhet e ekspozimit të pasaktë ndaj dritës së diellit:

Freckles: Njolla të sheshta, rrethore që janë të vogla ose të mëdha në madhësi dhe ngjyrë kafe që shfaqen në zonat e ekspozuara ndaj dritës së diellit si fytyra, gjoksi dhe parakrahët.

Melasma: Është një ndryshim në ngjyrën e lëkurës në ballë, faqe, hundë ose mjekër dhe është uniforme dhe simetrike dhe përfshin zona të mëdha të fytyrës.

Djegiet, shfaqja e shenjave të plakjes, thatësisë dhe zbehjes së lëkurës, përveç dehidrimit, djegieve të lëkurës dhe një rritje të shfaqjes së pikave të zeza dhe puçrrave, veçanërisht tek njerëzit me lëkurë të yndyrshme.

Skuqjet: Është një ndjeshmëri e lëkurës dhe shfaqja e një ngjyre të kuqe në zonën e fytyrës, gjoksit dhe bërrylave, e cila njihet si ndjeshmëri termike.

Kanceri i lëkurës si karcinoma e qelizave bazale ose karcinoma e qelizave skuamoze. Ekspozimi ndaj dritës së diellit për periudha të gjata dhe në kohën e pikut mund të rrisë ashpërsinë dhe ndërlikimet e disa sëmundjeve të tilla si rosacea, ndjeshmëria ndaj nxehtësisë, lupus, ekzema, psoriasis, vitiligo dhe kokrra yndyrore.

Si kujdeseni për lëkurën tuaj?

Sigurohuni që të përdorni një krem ​​kundër diellit që ka një raport mbrojtjeje prej të paktën 30 dhe është i përshtatshëm për llojin e lëkurës tuaj. Duhet të riaplikoni kremin mbrojtës çdo dy orë kur jeni jashtë dhe ekspozoheni në diell. Vini syze dielli për të mbrojtur sytë nga rrezet e dëmshme të diellit. Vishni rroba pambuku me ngjyrë të hapur për të reflektuar rrezet e diellit dhe për të mbrojtur lëkurën tuaj. Shmangni ekspozimin e drejtpërdrejtë në diell në mesditë. Mbuloni kokat e fëmijëve tuaj me kapele, përdorni cadra ose uluni në hije.

Categories
Shëndeti

Kapsllëku, kockat, zemra dhe sheqeri në gjak – ky frut i zgjidh të gjitha

Boronicat janë nga frutat më të shijshme dhe më të shëndetshme që ekzistojnë. Ato rekomandohen të konsumohen sa më shpesh të jetë e mundur pasi kanë efekt të pabesueshëm në organizmin e njeriut. Vlerat e tyre ushqyese mund të zvogëlojnë rrezikun e shumë sëmundjeve:

1.Ngadalësojnë plakjen e trurit – Ato janë të pasura me antioksidantë dhe përmbajnë flavonoid antocianinë, i cili ngadalëson plakjen e qelizave të trurit. Ato kontribuojnë për përmirësimin e aftësive motorike dhe ngadalësojnë çmendurinë.

2.Mbrojnë zemrën – Këto fruta përmbajnë substanca që reduktojnë rrezikun e akumulimit të depozitave yndyrore dhe për këtë arsye mbajnë larg sëmundjet e zemrës. Dhjami në zonën e barkut rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe diabetit, prandaj ushqimi i pasur me boronica është i dobishëm në parandalimin e këtyre sëmundjeve. Studimet kanë treguar se konsumimi i rregullt i boronicave zvogëlon rrezikun e sulmeve në zemër, veçanërisht tek femra.

3.Për imunitet më të fortë – Boronicat janë të pasura me antioksidantë që forcojnë sistemin imunitar duke neutralizuar efektet e radikaleve të lira. Në këtë mënyrë reduktohen efektet e dëmshme të toksinave që hyjnë në trup.

4.Rregullojnë sheqerin në gjak – Ato janë të pasura me vitaminë C dhe janë një burim i shkëlqyer i fibrave, si dhe ndihmojnë në rregullimin e sheqerit në gjak. Boronicat kanë një indeks të ulët glikemik, e cila është arsyeja pse rekomandohen për diabetikët.

5.Funksionojnë kundër rrudhave – Boronicat janë të pasura me polifenole dhe antioksidantë që ruajnë elasticitetin e lëkurës, nxisin prodhimin e kolagjenit dhe reduktojnë rrudhat.

6.Forcojnë kockat – Këto fruta janë të pasura me polifenole që nxisin forcimin e kockave dhe rekomandohen për njerëzit që vuajnë nga artriti. Studimet kanë konfirmuar se boronica parandalon humbjen e masës së eshtrave pas menopauzës.

7.Përmirësojnë shikimin gjatë natës – Boronicat përmbajnë antocianinë, e cila përmirëson shikimi natën dhe rrit rrjedhjen e gjakut në sy. Ushqimi i pasur me këto fruta përshpejton përshtatjen në errësirë, kurse boronicat e thata janë po aq të mira sa ato të freskëta.

8.Boronica kundër kapsllëkut – Ato përmbajnë fibra që stimulojnë tretjen, ndryshojnë florën e zorrëve dhe parandalojnë zhvillimin e patogjeneve të rrezikshme.

9.Mbrojnë kundër infeksioneve të traktit urinar – Boronicat blu si ato të kuqe në mënyrë të ngjashme kanë efekt të dobishëm në fshikëz. Ato përsosin traktit urinar dhe parandalojnë hyrjen e baktereve.