Categories
Lajme

Varësia ndaj ushqimit është problem i madh – Ja si mund ta trajtoni

Njeriu ka krijuar dhe zbuluar shumë mënyra se si mund ta shijojë ushqimin duke filluar që nga produktet natyrale, deri tek ato që përgatiten ne fabrika e laboratorë. Për të mos përmendur këtu recetat e panumërta që kulturat e ndryshme në të gjithë botën servirin çdo ditë. Pra është një faktor mëse i rëndësishëm në përditshmëri dhe për të gjithë jetën.

Sidoqoftë ka disa raste kur ushqimi mund të kthehet në armik për ju dhe shëndetin tuaj. Kjo quhet varësia ndaj ushqimit dhe është po aq e zakonshme sa ajo ndaj alkolit. Por si ta kuptoni nëse hani shëndetshëm apo jeni të varur nga ushqimi?

Çfarë është varësia ndaj ushqimit? – Ashtu si veset e përmendura më parë, disa ushqime njejtë si alkoli apo duahni përmbajnë substanca që mund të krijojnë varësi. Kjo është për shkak se shumë prej produkteve të përpunuara ushqimore që ne i konsiderojmë si “ushqime të gatshme” përmbajnë përbërës që kanë fuqi të pabesueshme mbi trupin dhe trurin e njeriut.

Këta përbërës, të tillë si sheqeri, gruri dhe yndyra, kanë të njëjtin efekt në tru sikurse ilaçet apo qetësuesit. Kur hani një nga ushqimet tuaja të preferuara me sheqer, truri juaj prodhon dopaminën neurotransmetuese që është kimikati që na bën të ndihemi mirë. Në rastet kur përjetojmë shumë prej saj, pra kur e provojmë nga konsumimi i një ushqimi të caktuar nuk mund të ngopemi.

Ndërsa konsumoni rregullisht këto lloj ushqimesh, receptorët në trurin tuaj do të bëhen më tolerantë ndaj dopaminës që çlirohet, duke pasur nevojë edhe për më shumë ushqim për ta prodhuar sa më shumë këtë hormon. Varësia nga droga dhe varësia nga ushqimi janë shumë të frikshme në këtë aspekt.

Simptomat – Për të vuajtur nga varësia ndaj ushqimit, nuk duhet domosdoshmërisht të jeni mbipeshë, ndaj vini re sinptomat në trupin tuaj. Individët që e përjetojnë këtë varësi mund të kenë edhe çrregullime shtesë, të cilat mund ta ushqejnë varësinë e tyre ndaj ushqimit; si depresioni, ankthi dhe çrregullimi obsesiv-kompulsiv.

Disa nga simptomat më të zakonshme janë: ndjenjat e ankthit kur hani para të tjerëve. Kjo mund të çojë në fshehjen e ushqimit tuaj ose ngrënien në fshehtësi; të hani ose të dëshironi ushqime edhe pse jeni të ngopur; mbingopja deri në atë pikë sa të ndiheni të sëmurë ose të hani më shumë ushqim nga sa keni planifikuar; ndjenja e fajit kur hani disa ushqime ose sasi, por gjithsesi do të vazhdoni zakonet e të ngrënit; mungesa e kontrollit mbi zgjedhjet e shëndetshme.

Kjo ndodh kur përpjekjet për heqjen e ushqimeve të pashëndetshme nga dieta juaj janë të pasuksesshme. Përveç këtyre simptomave, ju gjithashtu mund të zhvilloni sëmundje të tilla si sëmundjet e zemrës dhe diabeti i tipit 2.

Si ta trajtoni – Duke qenë se nuk mund të hiqni dorë tërësisht nga ushqimi, ndryshe nga varësitë e tjera, provoni metodën e seleksionimit. Largoni nga shtëpia ushqimet e pashëndetshme që ju pëlqejnë më shumë. Ato që janë të përpunuara që përmbajnë shumë sheqer e kimikate të tjera. Fokusohuni në një dietë të pastër me fruta e perime bio. Hiqni dorë nga ushqimet për të cilat keni më shumë neps dhe zevëndësojini ato me një alternativë më të shëndetshme.

Categories
Lajme

7 shenjat që tregojnë se dhimbjet e barkut janë apandesit

Apendiksi, njohur ndryshe nga të gjithë si apandesiti organi pa të cilin mund të jetojmë, ndodh të inflamohet e të hiqet nga trupi përmes një ndërhyrjeje kirurgjikale. Një në 20 persona e heqin apendiksin çdo vit dhe sipas WebMD grupmosha më e zakonshme që ka probleme janë 10 deri në 30 vjeç. Megjithatë e rëndësishme është që një person të kuptojë shenjat e hershme të inflamimit në mënyrë që apendiksi mos të krijojë asnjë shqetësim për organizmin.

Dhimbje barku. – Simptoma më e zakonshme është dhimbja abdominale. Dhimbja mund të fillojë papritur dhe të përqëndrohet në anën e djathtë. Klinika Mayo shton se dhimbja mund të përkeqësohet kur kolliteni, ecni ose lëvizni.

Dhimbje në zonën e kërthizës – Ndonjëherë dhimbja mund të fillojë në kërthizë dhe pastaj të migrojë në pjesën e poshtme të barkut

Dhimbje e shpinës – Përveç dhimbjes së barkut, WebMD shkruan se disa njerëz mund të kenë dhimbje shpine ose në zonën e rektumit

Dhimbje gjatë urinimit – Kjo është një simptomë e pazakontë, por disa njerëz kanë dhimbje dhe vështirësi urinimi.

Ndjesi të vjelle, marramendje ethet. Fryrja e barkut është një tjetër shenjë, që apendiksi është inflamuar dhe brenda një kohe të shkurtër do shfaqë probleme. Humbja e oreksit. Një tjetër simptomë e zakonshme

Categories
Lajme

4 simptomat e dhjamosjes, duhet të bëni kujdes nëse keni njërën prej tyre

Vështirësi në frymëmarje – Pa patur sëmundje pulmonare apo kardiake (në rastet kur kryen lëvizje paksa të shpejta, apo ulje e ngjitje nëpër shkallë). Kjo ndodh për shkak të lidhjes të mekanizmave (mbipeshë) dhe metabolik (shtohet
nevoja për oksigjen dhe nxjerrja jashtë e dioksidit të karbonit, si rezultat i metabolizmit të rritur.

Prishja e gjumit – “Sindroma e apneas ose Sindroma Pickwick”. Personi i dhjamosur fle gjatë ditës në pozicion ulur, duke drejtuar makinën ose në zyrë në karrige. Ka dhimbje mesi, gjunjësh që janë si rezultat i mbipeshës, shqetësime të tretjes, si rezultat i rritjes së presionit intraabdominal tek mbipeshat. Urinimi i pavullnetshëm shoqërohet sidomos gjatë kohës kur personi kollitet. Shpeshtësia e urinimit rritet më shumë me rritjen e peshës, dhe arrin 60 % tek gratë me BMI > 33.0

Gjëndrat e djersës prodhojnë më shumë djersë – Kjo ndodh si rezultat i rritjes së metabolizmit sidomos në palat e lëkurës.

Shpesh herë vihet re ndjenjë lodhjeje, dëmtime të ciklit menstrual, sterilitet dhe gjëndje depresioni.

Categories
Shëndeti

Si ta kuptosh nëse je intolerant ndaj sheqerit të frutave

Fruktoza është një lloj sheqeri që gjendet në fruta, perime dhe mjaltë. Për disa njerëz, fruktoza nuk absorbohet në mënyrë efikase gjë që shkakton diskomfort dhe probleme me tretjen. Intoleranca e fruktozës shkaktohet nga mungesa e një enzime të nevojshme për të shpërbërë fruktozën. Si rezultat, një nënprodukt i fruktozës grumbullohet në trup, duke bllokuar formimin e glikogjenit dhe konvertimin e tij në glukozë për t’u përdorur si energji.

Simptomat e zakonshme: refluks acidik në stomak, gazra, të përziera, të vjella. Simptoma më të rënda: Kjo gjendje shkakton nivele të ulëta të sheqerit në gjak (hypoglycemia), me djersitje, konfuzion, dhe nganjëherë kriza dhe koma.

Si diagnostikohet: Mjekët bazojnë diagnozën e intolerancës së fruktozës trashëgimore në simptomat e personit pas konsumimit të fruktozës dhe analizës kimike të mostrës së indit të mëlçisë. Analiza ndihmon mjekët të përcaktojnë nëse enzima mungon.

Njerëzit që mund të mbajnë gjenin që shkakton këtë çrregullim, mund t’i nënshtrohen testeve të gjakut për të përcaktuar nëse ata janë bartës. Transportuesit janë njerëz që kanë një gjen anormal për një çrregullim, por që nuk kanë simptoma ose prova të dukshme të çrregullimit.

Terapia: Trajtimi i jotolerancës trashëgimore të fruktozës përfshin përjashtimin e fruktozës (përgjithësisht të pranishme në fruta të ëmbla), sakarozë dhe sorbitol nga dieta. Mund të rekomandohet edhe marrja e glukozës.

Categories
Shëndeti

A keni dëgjuar ndonjëherë për Sindromën e gishtit që kërcet?

Gishti kërcitës është një patologji e cila karakterizohet nga një kërcitje të shoqëruar me dhimbje. Kjo kërcitje shfaqet si pasojë e ngushtimit për arsye inflamatore e guainës (mbëshjelljes) së tendinës fleksore, brenda të cilës duhet të rrëshqas lirisht tendina fleksore e gishtit.

Kjo patologji godet zakonisht gishtin e madh, të mesit dhe gishtin e katërt dhe shfaqet kryesisht te personat me diabet, artrit reumatoid, etj. Te pacientët ndihet një kërcitje e lehtë dhe një bllokim i lëvizjes normale të gishtit e shoqëruar me dhimbje të lehtë.

SIMPTOMAT – Vihet re prezenca e një noduli dhe zakonisht gishti bllokohet në fleksion (palosje). Bëhet e vështirë gjithashtu edhe shtrirja e tij e cila kryhet me vështirësi dhe zakonisht shoqërohet me dhimbje.

DIAGNOSTIKIMI – Pacienti duhet të palosë dhe të shtrijë gishtat duke kërkuar në këtë mënyrë kërcitjen ose bllokimin e artikulacionit. Është i rëndësishëm edhe një ekzaminim ekografik.

TERAPIA – Terapia konservative konsiston në përdorimin e medikamenteve anti-inflamator dhe infiltrimet me kortizon.

NDËRHYRJA KIRUGJIKALE – Kryhet me anestezi lokale dhe konsiston në lirimin e tendinës.

Categories
Shëndeti

Pesë shenja që tregojnë se duhet të shkoni menjëherë te kardiologu

Pavarësisht progresit të mjekësisë dhe veçanërisht kardiologjisë në nivelin diagnostikues dhe terapeutik, numri i pacientëve që vuajnë nga insuficienca kardiake po rritet çdo vit. Në vitet e ardhshme, shtrimet në spital për dështimin e zemrës do të ndikojnë në shumicën e pranimeve në spital.

Kjo pasi trajtimet e reja për sëmundjen u lejojnë pacientëve të jetojnë më gjatë. Një pacient, për shembull, me një infarkt miokardi trajtohet me një “tullumbace” dhe ilaçe. Një pacient me kancer jeton shumë më gjatë falë ilaçeve të reja kimioterapeutike/imunomoduluese.

Por sëmundjet kardiovaskulare (arteriet e bllokuara/sulmi në zemër, problemet e valvulave, aritmitë), ilaçet e ndryshme që ne japim për të trajtuar kancerin, infeksionet (si gripi), madje edhe mosha e moshuar mund të dobësojnë zemrën dhe ta përkeqësojnë pacientin. Simptomat e dështimit të zemrës.

Simptomat janë “fryrje barku” në përpjekje të forta, ënjtje në këmbë apo edhe lodhje e thjeshtë që nuk mund të shpjegohet. Në faza më të avancuara ne ndiejmë lodhje të fortë ose fryrje kur përpiqemi të bëjmë gjëra shumë të thjeshta, të tilla si: për të ecur në tokë të sheshtë disa metra. Lëngu grumbullohet në mushkëri, bark dhe këmbë. Pastaj gjendja bëhet serioze dhe kërkon shtrimin në spital për të administruar ilaçe nga vena.

Është shumë e rëndësishme të diagnostikoni dështimin e zemrës herët, në mënyrë që pacienti të marrë trajtimin e duhur dhe të jetojë më gjatë. Nëse dikush ndjen gulçim, lodhje të lehtë ose të pajustifikuar, sheh këmbë të ënjtura, duhet të konsultohet me një kardiolog. Mjeku do të rekomandojë testet e nevojshme. Nëse diagnostikohet dështimi i zemrës, kardiologu do të sugjerojë trajtimin e duhur invaziv ose farmakologjik.

Është shumë e rëndësishme që pacienti të edukohet në mënyrë që ai të rregullojë faktorë të ndryshëm që ndikojnë në sëmundjen e tij dhe përparimin e saj. Duhet të peshohet çdo mëngjes dhe të mbajë peshën e saj konstante. Ecni çdo ditë pasi ushtrimet zgjasin jetën dhe forcojnë zemrën. Mos të harrojmë se zemra është gjithashtu një muskul. Konsumi i kripës dhe ushqimeve që janë të kripura si p.sh. ullinjtë. Shmang pirjen e duhanit dhe alkoolit dhe matjen ditore të presionit të gjakut dhe rrahjeve të zemrës.

Pra, nëse shihni “ënjtje” në këmbë ose gulçim kur ecni, nëse në mënyrë të pashpjegueshme shtoni peshë shpejt (nga dita në ditë), nëse lodheni shumë lehtë ose nëse natën ju duhen më shumë jastëk për të fjetur se më parë, vizitoni menjëherë kardiologun tuaj! Ai do t’ju diagnostikojë me dështim të zemrës dhe do t’ju japë trajtimin e duhur.

Categories
Lajme Shëndeti

Insufiçienca kardiake: Domethënia, shenjat dhe si të veprojmë

Dështimi ose pamjaftueshmëria (insufiçienca) e zemrës do të thotë se muskuli i zemrës nuk pompon aq gjak sa organizmi ka nevojë. Kjo nuk do të thotë se zemra ka ndaluar, por se zemra nuk punon aq sa duhet.

Për shkak se zemra nuk pompon mirë, trupi përpiqet ta rikuperojë këtë. Ai e bën këtë gjë në këtë mënyrë: Trupi e mban në organizëm kripën dhe ujin. Kjo shton sasinë e gjakut në qarkullim. – Zemra rreh më shpejt. – Zemra bëhet më e madhe. Trupi ka një aftësi të mahnitshme për ta rikuperuar dështimin e zemrës. Ai mund të bëjë një punë aq të mirë sa ju të mos e dini se e keni sëmundjen. Por kur të arrijë një shkallë më të rëndë, zemra dhe organizmi nuk do të jenë në gjendje më të vazhdojnë. Atëherë lëngjet do të fillojnë të mblidhen në organizëm dhe ju do të keni shenja si ndjenjë pafuqie dhe marrje fryme.

Kjo mbledhje e lëngjeve quhet kongjestion. Kjo është arsyeja se pse mjekët e quajnë këtë sëmundje PAMJAFTUESHMERIA KONGJESTIVE E ZEMRES. Pamjaftueshmëria e zemrës zakonisht përkeqësohet me kalimin e kohës. Por trajtimi mund ta ngadalësojë sëmundjen dhe t’ju ndihmojë juve të ndjeheni më mirë dhe të jetoni më gjatë.

Shkaktarët – Gjithçka që e dëmton zemrën ose e pengon punën e saj mund të çojë në pamjaftueshmëri të zemrës. Shkaktarët më të shpeshtë të pamjaftueshmërisë janë: presioni i lartë i gjakut, ataku në zemër, dëmtimet e arteries koronare.

Simptomat e pamjaftueshmërisë së zemrës ndodhin kur zemra nuk mund të pompojë gjak të mjaftueshëm për organizmin. Në fazat e hershme të sëmundjes ju mund të: lodheni me lehtësi, keni marrje fryme kur stërviteni, ndjeni sikur zemra juaj godet dhe rreh shpejt (palpitacione), ndjeheni të pafuqishëm se të trullosur.

Me përkeqësimin e pamjaftueshmërisë, lëngjet fillojnë të mblidhen në mushkëri dhe në pjesë tjera të organizmit. Kjo mund të bëjë të keni frymëmarrje të shkurtra dhe të shpejta edhe kur pushoni, keni ënjtje (edema), veçanërisht në këmbë, gju dhe shputa, shtoni peshë. Kjo mund të ndodhë brenda një ose dy ditësh, ose edhe më ngadalë, kolliteni ose gërhitni, veçanërisht kur shtriheni, keni nevojë të urinoni gjatë natës, ndjeni të fryrë ose keni mundime në stomak.

Nëse simptomat përkeqësohen menjëherë, ju keni nevojë për kujdes emergjent.

Categories
Lajme Shëndeti

Tregohuni vigjilentë: 3 simptomat e pazakonta të kancerit të lëkurës

Shumicën e rasteve, 99 nga 100 raste, kan.ceri i lëkurës është qartësisht i dukshëm jashtë trupit (edhe pse nuk është gjithmonë aq e lehtë të përcaktosh nëse një nishan, puçërr ose njollë në lëkurë është malinje). Sigurisht, nëse melanoma ka avancuar, në varësi të vendndodhjes, mund të shkaktojë dhimbje në trup, kokë ose simptoma të tjera në lëkurë.

Por, në këtë rast mund të keni një masë tumo-rale shumë të madhe në lëkurë, që nuk mund t’ju shpëtojë pa e vënë re. Qëllimi është të diagnostikohet sëmundja para se të ketë avancuar dhe të bëhet i mundur trajtimi i saj. Kjo arrihet vetëm duke njohur simptomat e para paralajmëruese të melanomës. Ja cilat janë 3 shenjat që duhet të dini, nëse ju ndodh të jeni pjesë e 1% të të pafatëve:

1. Gjëndrat poshtë lëkurës: Nuk mund t’i shihni. Por, nëse i ndieni gjëndrat poshtë lëkurës, sidomos në pjesë si ije, sqetull apo qafë, mund të jenë tregues i kan.cerit të lëkurës që është përhapur në nodujt limfatikë. Rregulli numër 1: Nëse hasni një gjëndër në çfarëdolloj pjesë të trupit, vizitohuni tek një mjek.

2. Shikim të turbullt: Melanoma nis në melanocite, qeliza që prodhojnë pigmentin e gjendur kryesisht në lëkurë. Melanocitet gjenden gjithashtu në sy dhe pjesë të tjera të trupit, kështu në raste të rralla kanceri fillon të përhapet në këto pjesë. Mëse zhvilloni melanomë përreth ose tek këto qeliza në sy, shikimi i turbullt mund të jetë një nga simptomat e para. Mund të shikoni gjithashtu pigmente ose çngjyrosje në irisin e syrit.

3. Dhimbje në pjesën abdominale: Përveç nodujve limfatikë, melanoma mund të përhapet edhe në mëlçi. Nëse kjo ndodh, mund të përjetoni dhimbje në pjesën e poshtme të stomakut. Dhimbja mund të shkaktohet edhe për shumë gjendje të tjera shëndetësore, disa edhe jo shumë të rrezikshme (si gurët në tëmth). Prandaj mos u frikësoni po shkoni e bëni një vizitë mjekësore.

Categories
Lajme

3 simptomat e pazakonta të kancerit të lëkurës që nuk duhet të injoroni

Shumicën e rasteve, 99 nga 100 raste, kanceri i lëkurës është qartësisht i dukshëm jashtë trupit (edhe pse nuk është gjithmonë aq e lehtë të përcaktosh nëse një nishan, puçërr ose njollë në lëkurë është malinje). Sigurisht, nëse melanoma ka avancuar, në varësi të vendndodhjes, mund të shkaktojë dhimbje në trup, kokë ose simptoma të tjera në lëkurë.

Por, në këtë rast mund të keni një masë tumorale shumë të madhe në lëkurë, që nuk mund t’ju shpëtojë pa e vënë re. Qëllimi është të diagnostikohet sëmundja para se të ketë avancuar dhe të bëhet i mundur trajtimi i saj. Kjo arrihet vetëm duke njohur simptomat e para paralajmëruese të melanomës. Ja cilat janë 3 shenjat që duhet të dini, nëse ju ndodh të jeni pjesë e 1% të të pafatëve:

1. Gjëndrat poshtë lëkurës: Nuk mund t’i shihni. Por, nëse i ndieni gjëndrat poshtë lëkurës, sidomos në pjesë si ije, sqetull apo qafë, mund të jenë tregues i kancerit të lëkurës që është përhapur në nodujt limfatikë. Rregulli numër 1: Nëse hasni një gjëndër në çfarëdolloj pjesë të trupit, vizitohuni tek një mjek.

2. Shikim të turbullt: Melanoma nis në melanocite, qeliza që prodhojnë pigmentin e gjendur kryesisht në lëkurë. Melanocitet gjenden gjithashtu në sy dhe pjesë të tjera të trupit, kështu në raste të rralla kanceri fillon të përhapet në këto pjesë. Mëse zhvilloni melanomë përreth ose tek këto qeliza në sy, shikimi i turbullt mund të jetë një nga simptomat e para. Mund të shikoni gjithashtu pigmente ose çngjyrosje në irisin e syrit.

3.Dhimbje në pjesën abdominale: Përveç nodujve limfatikë, melanoma mund të përhapet edhe në mëlçi. Nëse kjo ndodh, mund të përjetoni dhimbje në pjesën e poshtme të stomakut. Dhimbja mund të shkaktohet edhe për shumë gjendje të tjera shëndetësore, disa edhe jo shumë të rrezikshme (si gurët në tëmth). Prandaj mos u frikësoni po shkoni e bëni një vizitë mjekësore.

Categories
Këshilla Lajme Shëndeti

3 simptomat që paralajmërojnë fillimin e diabetit

Diabeti është një sëmundje që rrjedh nga rritja e sheqerit në gjak, e cila shkaktohet kur trupi humbet aftësinë e tij për të prodhuar insulinë.

Ekzistojnë 3 lloje të diabetit, secila me simptoma të ndryshme. Etja e tepërt, urinimi i shpeshtë, shërimi i ngadaltë i plagëve dhe problemet e shikimit janë ndër simptomat më të zakonshme.

Ekzistojnë gjithashtu një numër simptomash që mund të na paralajmërojnë për fillimin e diabetit. Eshtë mirë t’i njohësh ata për të parandaluar që ajo të bëhet një gjendje kronike.

Ulja e dëgjimit: Eshte normale që, me kalimin e kohës, dëgjimi ynë zvogëlohet, veçanërisht kur i afrohemi pleqërisë. Kjo simptomë mund të jetë një paralajmërim i prediabetit. Kur nivelet e sheqerit bëhen shumë të larta, ato mund të dëmtojnë enët që gjenden në veshë.

Probleme me lëkurën: Nëse filloni të vëreni njolla të errëta në qafë ose në bërryla, është e rëndësishme të bëni kontrolle të mëtejshme. Kjo simptomë, së bashku me një gjendje mbipeshe, shoqërohet me njerëzit që vuajnë nga diabeti. Kjo patologji ndikon në qarkullimin e gjakut, duke krijuar dëmtime në shëndetin e lëkurës.

Përmirësimet në shikim: Diabeti gjithashtu mund të përmirësojë përkohësisht shëndetin e syve. Kjo ndodh sepse lëngjet e trupit, duke u rritur, mund të ndikojnë në shikimin.

Nëse keni ndonjë nga këto simptoma, këshilla jonë është të shihni një mjek për analiza të mëtejshme.