Categories
Lajme

Spirulina, alga çudibërëse me efekte të jashtëzakonshme për trupin tuaj

1 – Spirulina është anti-kan cer, ndikon te shumë së mundje, duke qënë një antioksidant i fuqishëm. Ndikon te anemia, forcon sistemin imunitar. I kthen gjallërinë organizmit.

2 – Burimi i njohur me vitamina B12. Vitamina B12 është esenciale për metabolizmin e cdo qelizë të trupit, prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe zhvillimin e indeve nervore të shëndetshme.

3 – Përdoret kundër lodhjes muskulore tek sportistët, ndihmon në ndërtimin e muskujve, furnizon trupin me oksigjen.
4 – Është burimi më i njohur me beta-karroten. Beta karroten është një antioksidant i fuqishëm që organet tona e konvertojnë në vitaminë A. Vitamina A është e rëndësishme për dhëmbë të shëndetshëm, indet skeletore dhe të buta, mukozës, lëkurës dhe syve.

5 – Spirulina është e pasur me acide yndyrore esenciale (omega 3,6 dhe 9). Sidomos omega 3, i cili luan rol kryesor në parandalimin e sëmundjeve të zemrës, uljen e kolesterolit të keq, uljen e depresionit, artritit, osteoporozës dhe diabetit. Peshku shpesh është njohur për përmbajtjen e tij me omega, të cilat i marrin nga algat e tilla si Spirulina.

6 – Redukton stresin, ankthin, nervozën, depresionin. Lufon problemet e lidhura me plakjen. Përmirëson përqëndrimin dhe forcon kujtesën.
7 – Është burimi më i mirë i proteinave vegane. Spirulina përmban rreth 60% proteina. duke e krahasuar me mishin e vicit apo të pulës, të cilat kanë përafersisht 20% proteina secili. Ajo ka dhe rreth 10 amino-acide jo esenciale që luajnë një rol të rëndësishëm për të patur një shëndet të mirë.

8 – Redukton prurjet e mëdha menstruale dhe lehtëson dhimbjet e tyre. Ndihmon gratë në menopauzë për lehtësimin e simptomave.
9 – Spirulina përthithet lehtë nga organizmi ynë, duke e bërë që gjithë elementët e saj ushqyes të absorbohen lehtësisht nga trupi jonë.
10 – Përdoret gjatë periudhave të dietave dobësuese, sepse largon urinë.

Wooden spoon of spirulina algae powder on wooden background
Categories
Këshilla

10 arsye për të marrë spirulinën përditë, këtë algë çudibërëse

1 – Spirulina është anti-kancer, ndikon te shumë sëmundje, duke qënë një antioksidant i fuqishëm. Ndikon te anemia, forcon sistemin imunitar. I kthen gjallërinë organizmit.

2 – Burimi i njohur me vitamina B12. Vitamina B12 është esenciale për metabolizmin e cdo qelizë të trupit, prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe zhvillimin e indeve nervore të shëndetshme.

3 – Përdoret kundër lodhjes muskulore tek sportistët, ndihmon në ndërtimin e muskujve, furnizon trupin me oksigjen.
4 – Është burimi më i njohur me beta-karroten. Beta karroten është një antioksidant i fuqishëm që organet tona e konvertojnë në vitaminë A. Vitamina A është e rëndësishme për dhëmbë të shëndetshëm, indet skeletore dhe të buta, mukozës, lëkurës dhe syve.

5 – Spirulina është e pasur me acide yndyrore esenciale (omega 3,6 dhe 9). Sidomos omega 3, i cili luan rol kryesor në parandalimin e sëmundjeve të zemrës, uljen e kolesterolit të keq, uljen e depresionit, artritit, osteoporozës dhe diabetit. Peshku shpesh është njohur për përmbajtjen e tij me omega, të cilat i marrin nga algat e tilla si Spirulina.

6 – Redukton stresin, ankthin, nervozën, depresionin. Lufon problemet e lidhura me plakjen. Përmirëson përqëndrimin dhe forcon kujtesën.

7 – Është burimi më i mirë i proteinave vegane. Spirulina përmban rreth 60% proteina. duke e krahasuar me mishin e vicit apo të pulës, të cilat kanë përafersisht 20% proteina secili. Ajo ka dhe rreth 10 amino-acide jo esenciale që luajnë një rol të rëndësishëm për të patur një shëndet të mirë.

8 – Redukton prurjet e mëdha menstruale dhe lehtëson dhimbjet e tyre. Ndihmon gratë në menopauzë për lehtësimin e simptomave.
9 – Spirulina përthithet lehtë nga organizmi ynë, duke e bërë që gjithë elementët e saj ushqyes të absorbohen lehtësisht nga trupi jonë.
10 – Përdoret gjatë periudhave të dietave dobësuese, sepse largon urinë

Categories
Shëndeti

Doni të bëni muskuj? Këto janë 8 perimet më të mira për këtë

Dietat e zakonshme për ndërtimin e muskujve në trup konsistojnë gjithmonë një shumë të mishit, sepse mishi përmban shumë proteina dhe proteina që ndërtojnë muskujt. Por çfarë mund të konsumoni nëse nuk e pëlqeni mishin apo nuk e konsumoni atë për arsye etike apo mjedisore?

A do të thotë kjo që nuk jeni në gjendje të ndërtoni muskuj ashtu si doni? Absolutisht jo! Një dietë e pasur me mish nuk është e vetmja mënyrë për të arritur masën e dëshiruar të muskujve. Janë të shumta mënyrat përmes të cilave mund të merrni ushqyesit e nevojshëm për ndërtimin e muskujve të fortë, të shëndetshëm dhe shumë prej tyre janë me bazë bimore. Nëse jeni duke kërkuar për disa ushqime që me të vërtetë do t’ju forcojnë muskujt, atëherë konsumoni perimet e mëposhtme.

1. Panxhari dhe perimet e familjes së tij – Përfitimet e panxharit dhe zarzavateve të familjes së tij janë të shumta, por mbase ju nuk e dini se përmbajnë shumë nitrate dietike dhe antioksidantë. Këta ushqyes luajnë një rol të veçantë për t’iu ndihmuar gjatë periudhave kur keni pak oksigjen në trup, si në momentet kur bëni stërvitje me intensitet të lartë.

Nitratet dietike konvertohen në oksid nitrik në trup, i cili ndihmon për të përmirësuar funksionin kardiovaskular, që nga ana tjetër ju ndihmon për të qenë në gjendje të trajnoheni më shumë dhe për më gjatë. Kjo është një mënyrë e sigurt për të ndërtuar inde muskujsh të shëndetshëm.

2. Jeshilllëqet dhe lakra e kuqe – Janë plot me fitonutrientë anti-inflamatorë dhe ndihmojnë organizmin për të absorbuar aminoacidet nga proteinat. Disa prej këtyre fitonutrientëve, duke përfshirë glukorafanin dhe sulforafanin, ndihmojnë për rimëkëmbjen e muskujve.

3. Spirulina – Është një ndër ushqimet që përmendet tepër së fundi. Një pluhur me ngjyrë të fortë të gjelbër, që cilësohet si ushqim i shëndetshëm, spirulina është një lloj alge në ngjyrë blu-jeshile që përmban disa aminoacide të rëndësishme për metabolizmin.

Spirulina është gjithashtu një burim i madh i vitaminës B6, që së bashku me aminoacidet ndihmojnë në shpërbërjen e karbohidrateve, proteinave dhe yndyrnave, duke i kthyer në energji të përdorshme për trupin. Diçka e tillë është e rëndësishme për ndërtimin e muskujve, sepse sa më shpejt trupi juaj t’i metabolizojë këto yndyrna, karbohidrate dhe proteina në energji, aq më shumë mund të shtyni veten për t’u trajnuar më shumë dhe për të ndërtuar më shumë muskuj.

4. Elbi dhe bari i grurit – Është koha që mbase elbin dhe grurin t’i provoni në formën e tyre si barishte. Këto zarzavate fibroze përmbajnë minerale esenciale, të tilla si kalciumi, hekuri dhe magnezi, si dhe karotenoide të fuqishme, të cilat janë antioksidantë që i mbajnë qelizat e indeve të shëndetshëm dhe të fortë. Këto minerale ndihmojnë në funksionimin e muskujve si dhe rrisin aftësinë e gjakut për të mbartur oksigjen drejt muskujve.

5. Bizelet – Bizelet ofrojnë disa përfitime të mahnitshme edhe për ndërtimin e masës muskulare. Ato janë një burim i mahnitshëm i proteinave bimore që treten lehtë. Ato janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i disa aminoacideve plus glutaminës, që ndihmojnë në ndërtimin e muskujve.

6. Klorela – Nëse nuk keni dëgjuar më parë për klorelën, ajo është një mikroalgë japoneze e rritur në pellgje të ujërave të ëmbla, fillimisht në Japoni, por tani rritet edhe në Kinë, në Tajvan dhe në Kore, pasi kërkesat për të janë në rritje. Edhe pse klorela është e ngjashme me spirulinën, ajo ka disa veçanti. Ajo përmban vitamina, aminoacide dhe acide nukleike, të cilat ndihmojnë në rigjenerimin e qelizave tona. Kjo është e rëndësishme për rritjen e muskujve dhe shërimin e tyre pas një stërvitjeje të lodhshme. Chlorella gjithashtu përmban të gjithë nëntë aminoacidet esenciale, duke e bërë atë një proteine ​​të plotë.

7. Spinaqi – Për vite me rradhë na është thënë se spinaqi ka hekur dhe na bën të fortë dhe pavarësisht ekzagjerimeve, në këto fjalë ka diçka të vërtetë! Spinaqi është i pasur në aminoacidin arginin, i cili stimulon hipofizën për të prodhuar hormonin e rritjes te njeriu. Spinaqi shërben në këtë mënyrë në ndërtimin e muskujve të fortë dhe në zhvillimin e tyre.

8. Majdanozi, preshtë, qepujkat jeshile – Barishtet janë të mënyrë shumë e mirë për shtuar aromë dhe shije në ushqimin tuaj, por disa prej tyre, si majdanozi, preshtë dhe bishtat jeshilë të qepëve kanë një dobi të madhe ushqyese. Ato janë një burim i madh i lysine, një aminoacid thelbësor që ndihmon me rritjen dhe shërimin e indeve lidhës në tendina dhe në kërc. Kjo do të thotë se lysine është shumë e dobishme për nyjet dhe i ndihmon të shërohen më shpejt.