Categories
Këshilla

Receta e shijshme: Supe me bizele dhe me mente

Kjo recetë e lehtë supe me bizele dhe mente është ajo që do ta bëni herë pas here kur jeni në nxitim. Perberesit: 1 lugë gjelle vaj ulliri. 1 selino dege. 1 qepë të vogël.

1 thelpinj hudhër. 2 kube koncentrat perimesh 800 ml ujë, 400 g bizele të freskëta, 1 tufë nenexhik. Kripë, piper.

Pergatitja – Vendosni vajin e ullirit në një tenxhere të thellë, shtoni qepën dhe selinon e prerë në kubikë të vegjël, gatuajeni derisa të marrin ngjyrë dhe më pas shtoni hudhër të grirë.

Shtoni ujë dhe kubikët e koncentratit të perimeve dhe lëreni të ziejë për 10 min. Shtoni bizele të freskëta, shtoni piper, lëreni të ziejë disa minuta dhe më pas shtoni gjethet e mentës. Me një blender dore përzieni supën dhe shërbejeni të ngrohtë.