Categories
Lajme

Jeni të lumtur apo inteligjentë? 3 pyetje të thjeshta për të zbuluar veten

Në vitin 2020, një studim i bërë nga një grup psikologësh vuri re se si ndikon dendësia e popullsisë te një individ. Sipas këtij studimi, njerëzit më IQ të lartë rezultuan me kakteristika të ngjashme. ‘Bright Side’ na sjell tre pyetje që do t’ju ndihmojnë të zbuloni nëse jeni njëri prej tyre. Ju kujtojmë se testi është tërësisht subjektiv.

A mund të jetoni në një qytet me një popullsi të dendur?

1. Jo, vendet me një popullsi të dendur më stresojnë.
2. Po, nuk e kam aspak problem. Do të ndihesha si në shtëpi.

A ndiheni të vetmuar apo të mërzitur nëse nuk jeni takuar për disa ditë me mikun tuaj të ngushtë?

1. Pak a shumë
2. Në të vërtetë, jo.

A jeni dakord me këtë përgjigje: Cili nga lapsat është më i gjatë?

1. Jo dhe aq.
2. Po, është mëse e vërtetë

Rezultati: Nëse zgjidhni opsionin e parë në çdo pyetje, atëherë jeni një njeri shumë i lumtur, por nuk keni një nivel inteligjence shumë të lartë.

Nëse zgjidhni opsionin e dytë në çdo pyetje, posedoni cilësitë tipike të një njeriu me IQ të lartë. Siç ka treguar studimi, njerëzit me inteligjencë të lartë janë më të aftë që të përshtaten me mjediset e reja (në këtë rast, zonat me popullsi të madhe). Kjo për arsye se këta njerëz janë në gjendje që të menaxhojnë stresin e jetesës në një metropol, nuk kanë nevojën e miqve të tyre, janë të pavarur dhe mund të mbijetojnë vetë. Përveç kësaj, aftësia për t’i parë gjërat ndryshe është shumë e rëndësishme. Pra, nëse shikoni lapsat në një tjetër këndvështrim, do e shikoni se lapsi i mesëm është më i gjatë. Nëse i keni alternuar përgjigjet, atëherë keni gjetur një të mesme të artë.

Categories
Këshilla

Anila Kalleshi: Ju listoj ushqimet që dëmtojnë trurin

Ushqyerja është e para që duhet të rregullojmë për të qenë mirë. Kemi parë shumë herë, për shembull, se si një seri ushqimesh të veçanta mund të ndikojnë pozitivisht mbi organizmin tonë, duke na ndihmuar të luftojmë probleme të veçanta të shëndetit.

Por ashtu sikurse ushqimet janë ilaçi ynë, ato mund të jenë edhe burim telashesh. Nuk duhet të mendojmë se ushqyerja ka të bëjë vetëm me linjën apo aftësinë tonë për të tretur: shumë studime pohojnë se konsumimi i një sërë ushqimesh, kanë efekte negative në trurin tonë. Duke shkaktuar kështu çrregullime të funksioneve, të cilat mund të çojnë në komplikacione të rënda. Ja një listë e ushqimeve që duhet të evitoni nëse doni që truri juaj, i cili ka aftësinë tonë për të arsyetuar, të vazhdojë të funksionojë siç duhet:

ALKOOLI – Që alkooli ka efekte negative mbi trurin, në terma afatgjatë dhe afatshkurtër, tashmë dihet. Megjithatë disa studime kanë treguar se konsumimi i alkolit në sasi të madhe shkakton hollim të zonës kortikale në lobin frontal, pjesë e trurit e cila është përgjegjëse për vëmendjen, aftësinë për të marr vendime dhe kontrollimin e emocioneve. Sipas një studimi të kryer në Shtetet e Bashkuara, alkoli është toksik për neuronet. Pas konsumimit ai menjëherë sjell një ndjesi konfuzioni mendor dhe paaftësi për të menduar qartë. Në periudha të shkurtra efektet janë të kthyeshme, por në periudha të gjata bëhen të përhershme. Rreziku do të rritej nëse konsumi i alkolit tek të rinjtë përqëndrohet në fazën pas adoleshencës.

FAST FOOD – Edhe këto ushqime janë të dëmshme për trurin tonë. Një studim i kryer nga universiteti i Montrealit, pohon sesi fast food-et mund të modifikojnë substancat kimike të trurit duke iniciuar fllimin e depresionit dhe ankthit. Të gjitha këto ushqime, të pasura me yndyrna, veprojnë negativisht në trupin tonë, por krijojnë gjithashtu një lloj krize kur ndalon së konsumuari. Pasi keni ngrënë një hamburger, për shembull, mund të manifestohen ankthi dhe depresioni. Këto ushqime gjithashtu do të influenconin prodhimin e dopaminës, një substancë kimike shumë e rëndësishme për funksionet konjitive si vëmendja dhe memoria.

USHQIMET E SKUQURA – Sipas një studimi të kryer nga Universiteti i Oksfordit, të skuqurat dhe yndyrnat, përmbajnë substanca që influencojnë trurin, duke i dërguar mesazhe të ngopjes hipotalamit dhe, në të njëjtën kohë, ul përqëndrimin dhe qartësinë mendore. Jo vetëm ushqimet e përgatitura dhe të skuqura mund të përmbajnë aditivë, aromat artificiale dhe konservantët mund të influencojnë sjelljen, sidomos të fëmijëve, duke provokuar hiperaktivitet dhe duke shkatërruar qelizat nervore ne tru.

SHEQERNAT DHE YNDYRNAT E SATURUARA – Ekzistojnë disa ushqime që pengojnë efiçencën mendore, duke provokuar efekte të dëmshme mbi memorien dhe të mësuarit. Këto produkte janë sheqerna dhe yndyrna të saturuara që gjenden në ushqime si gjalpi, dhjami i përpunuar, vaj palme etj. Në përgjithësi, të gjitha ëmbëlsirat e paketuara dhe të përpunuara artificialisht janë të dëmshme për trurin. Një teprim në konsumimin e tyre mund të influencojë aftësinë për të mësuar dhe për të mbajtur mend. T’i kushtojmë vëmendje asaj që hamë është thelbësore, jo vetëm për linjën tonë po mbi të gjitha për shëndetin tonë, e mesa duket, edhe për aftësinë tonë të të arsyetuarit.

Categories
Këshilla

Këshillë nga Anila: Pse duhet të konsumoni vezë çdo mëngjes

Konsumi i vezëve është shumë i dobishëm për shëndetin e përgjithshëm. Përmban të gjitha lëndët ushqyese thelbësore që kërkon trupi. Për më tepër, vezët janë burimi potencial për të shtuar marrjen ditore të proteinave. Këto janë disa arsye pse duhet të konsumoni një vezë çdo ditë për mëngjes.

Ju mban të ngopur për një kohë më të gjatë – Konsumimi i vezës për mëngjes është i dobishëm në krahasim me bukën e thekur ose drithërat. Yndyra dhe proteina në vezë ruajnë nivelin e energjisë dhe ju mbajnë të ngopur për një kohë të gjatë.

Janë burim proteinash – Vezët konsiderohen si burimi më i mirë i proteinave. Konsumi i vezëve për mëngjes siguron të gjitha aminoacidet thelbësore që ne zakonisht marrim nga dieta e përditshme.

Ndihmon në humbjen e peshës – Vezët gjithashtu përshkallëzojnë procesin e humbjes së peshës. Nëse konsumoni vezë për mëngjes, atëherë veza siguron ndjesinë e ngopjes. Kjo do të zvogëlojë rrezikun e ngrënies së tepërt.

Forcon sistemin imunitar – Vezët përmbajnë gjithashtu një lëndë ushqyese selen që përmirëson sistemin imunitar dhe rregullon hormonin e tiroides. Për më tepër, konsumi i vezës për mëngjes parandalon infeksionet dhe ndërton një sistem të fortë imunitar.

Mbron trurin – Veza përmban lëndën ushqyese thelbësore të quajtur kolinë, e cila promovon shëndetin e trurit. Për më tepër, mungesa e kolinës rrit rrezikun e demencës.

Categories
Lajme

Sheqeri i lartë në shëndetin e trurit, si ndikon dhe çfarë shkakton në organizëm

Efektet e sheqerit të lartë në shëndet janë mëse të njohura tashmë. Sëmundje si diabeti i Tipit 1 apo 2 shkaktohen pikërisht nga kjo substancë mjaft e pranishme në dietën e të gjithëve

Por së fundmi ekspertët tregojnë se sheqeri efektet negative i shtrin edhe në shëndetin e trurit dhe mendjes. Nivelet më të ulëta të sheqerit në gjak, nga ana tjetër, shoqërohen me shëndet më të mirë të trurit, sipas një studimi të ri nga Kolegji Universitar Londër dhe Shkolla Londineze e Higjenës dhe Mjekësisë Tropikale.

Si e ndikon sheqeri trurin – Studimi i botuar në revistën Diabeti, Obeziteti dhe Metabolizmi tregon se mbajtja e niveleve të sheqerit nën kontroll lidhet me parandalimin e sëmundjeve mendore. Ekspertët raportojnë se personat e diagnostikuar me paradiabet që kanë një nivel të lartë sheqeri në trup kanë 54% më shumë shance të zhvillojnë sëmundje mendore se personat me nivele normale të sheqerit në gjak.

Në fakt paradiabeti shihet si periudha më e rrezikshme për ta zhvilluar këtë sëmundje për shkak të reaksioneve të ndryshme që ndodhin në tru. Mjekët thonë se nivelet e larta të sheqerit edhe nëse nuk janë kronike shkaktojnë inflamacion. Me kalimin e kohës ky inflamacion i trurit nëse është kronik ndikon në plakjen më të shpejtë duke ndikuar te sëmundjet që prekin mendjen. Sheqeri bën që enët të ngushtohen, të ngurtësohen dhe të rrjedhin kimikate të dëmshme, duke shkaktuar këshu atë që quhet çmenduria vaskulare.

Ekspertët thonë se këto studime janë ende të hershme, por tregojnë një lidhje të qartë mes sheqerit dhe dëmtimit të trurit. Kështu sugjerojnë që gjithnjë të mbani nën kontroll nivelet e sheqerit në mënyrë që të mbani larg të gjithë rreziqet që ai sjell.

Categories
Këshilla

Eshtë një frut që ju qetëson nervat, ka vitaminë B dhe përmirëson humorin

Ndodh që përjetoni zënka të ndryshme dhe humori juaj prishet. Megjithatë edhe per këtë ka një zgjidhje, një nga këto janë frutat.

Ngrënia e bananeve është “ilaçi” kundër depresionit si dhe qetësuesi i nervave. Në sajë të dobive të saj, ky frut përdoret nga sportistët për rikuperimin e energjive. Nga studimet e kryera është zbuluar që potasi, i cili gjendet te ky frut, e mbron trurin nga radikalet e lira, duke e mbajtur më të ri dhe më të stërvitur.

Ajo përmban vitaminën B, e cila bën që të ndjeheni më të lehtësuar. Triptofani që gjendet te bananet, është një aminoacid i cili vepron me serotoninën dhe shërben për të përmirësuar humorin dhe për t’u mbrojtur nga depresioni.

Categories
Shëndeti

Çfarë ndodh në trupin tënd pas moshës 30 vjeç, ka 4 ndryshime themelore

Pas moshës 30 vjeç trupi juaj fillon të kalojë nëpër ndryshime të ndryshme dhe disa prej tyre mund t’ju ​​befasojnë. Për shembull, përkundër faktit se jeni më me përvojë, truri juaj bëhet më i vogël. Nëse vëreni se djersiteni më pak pas moshës 30 vjeç, kjo është gjithashtu pjesë e procesit të plakjes.

Edhe për shkak se ne jemi kuriozë për atë që thonë ekspertët për ndryshimet në trurin dhe trupin tonë pas të 30 -ave, ne do të donim t’i ndanim ato me ju.

Truri bëhet më i vogël – Jo, truri nuk rritet me moshën. Në fakt, ndodh e kundërta. Ndërsa plakeni (dhe mos u frikësoni nga fjala, sepse, pikërisht kështu ndodh) pjesë të caktuara të trurit tkurren. Konkretisht, raportohet se truri humbet rreth 50,000 (!) Neurone një ditë pas moshës 30 vjeç. Por nuk ka nevojë për panik, sepse truri ynë di të përshtatet.

Gjithashtu është gjetur se vëllimi i trurit zvogëlohet me moshën në një normë prej rreth 5% në dekadë pas moshës 40 vjeç. Këto gjëra ndikojnë në kujtesën, veçanërisht në kujtesën episodike.

Djersitni më pak – Është mirë të mësosh se gratë fillojnë të djersiten ndryshe me moshën. Disa ndryshime shoqërohen me menopauzën (të tilla si afshe të nxehta), por gjëndrat e djersës (kryesisht nën krahë) gjithashtu janë treguar të zvogëlohen me moshën. Si rezultat, ata janë më pak të ndjeshëm dhe zvogëlojnë prodhimin e djersës.

Ftoheni më rrallë – Vetëm mbani mend veten kur ishit fëmijë. Ndërsa prindërit tanë shkonin për të punuar normalisht, ne e humbëm shkollën për shkak të ftohjes. Por tani lajmi është i mirë për ne. Teshtitja dhe kollitja ndodhin më rrallë ndërsa plakemi. Kur të arrini moshën e mesme, sepse keni kaluar tashmë shumë sëmundje, përgjigja juaj imune është bërë më e gjerë.

Ndjenja e shijes dobësohet – Ndjenja juaj e shijes mund të zbehet ndërsa plakeni dhe mund të keni edhe më pak interes për të ngrënë për shkak të këtij zbehjeje. Shumica e njerëzve humbin disa nga shijet e tyre, veçanërisht pas moshës 60 vjeç. Kjo është arsyeja pse njerëzit e moshuar shpesh hanë më shumë ushqime të pasura me sheqer dhe kripë. E njëjta gjë vlen edhe për ndjenjën e nuhatjes.

Keni më pak masë muskulore – Një nga efektet më të dukshme të plakjes është humbja e masës muskulare. Si rezultat, ju bëheni më të dobët. Ai zvogëlohet me rreth 3-8% në dekadë pas moshës 30 vjeç. Kjo përqindje zvogëlohet edhe më shumë pas moshës 60 vjeç.

Categories
Lajme

Ushqimet me vitaminë K – ndikojnë për trurin, zemrën dhe kockat

Vitamina K është një vitaminë që luan një rol të rëndësishëm për shëndetin e kockave dhe të zemrës. Pamjaftueshmëria e vitaminës K në organizëm mund të shkaktojë trombozë, gjakderdhje dhe probleme serioze me kockat. Disa prej shenjave dhe simptomave të mungesës së vitaminës K përfshijnë lehtësitë në nxirje të lëkurës, rrjedhje të gjakut prej hundëve ose mishrave të dhëmbëve, gj.akderdhje në sistemin tretës.

Njerëzit që vuajnë nga kequshqyerja kronike, varësia ndaj alkoolit apo problemet shëndetësore që kanë të bëjnë me paaftësinë e përthithjes së vitaminave, janë më të rrezikuar ndaj pamjaftueshmërisë së vitaminës K. Kjo vitaminë e rëndësishme gjendet në shumë burime natyrale. Kryesisht te barishtet si kale, spinaqi, pazia, gjethet e rrepave dhe te perimet si lakrat e vogla, lulelakra, brokoli, shpargu, majdanozi dhe sallata jeshile.

Burime të tjera të vitaminës K janë qepët e njoma, kumbullat, kastraveci, mëlçia e viçit, çaji jeshil, peshku, vezët, borziloku i thatë, krundet e grurit dhe produktet e fermentuara të bulmetit si kosi dhe djathi.

Përmirëson shëndetin e kockave – Kjo vitaminë e rëndësishme luan një rol kryesor në përmirësimin e shëndetit të kockave dhe ulur rrezikun e frakturave të tyre.

Vitamina K është veçanërisht e rëndësishme për femrat pas menopauzës të cilat rrezikohen nga osteoporoza. Organizmi ka nevojë për vitaminë K për të transportuar kalciumin, aq shumë i dobishëm për formimin e kockave. Sasitë e mjaftueshme të vitaminës K, veçanërisht të asaj K2 janë të dobishme për aktivizimin e osteocalkinës. Ajo është një proteinë që qarkullon në gjak dhe që ndërlidh jonet e kalciumit me strukturën e kockës. Kjo proteinë i bën kockat më të forta.

Mbështet shëndetin e zemrës – Vitamina K është e mirë edhe për shëndetin e zemrës. Pikë së pari, ajo ndihmon në uljen e tensionit të gjakut duke parandaluar akumulimin e mineraleve në enët e gjakut. Kjo e ndihmon zemrën të pompojë gjak më lehtë. Vitamina lufton inflamacionin dhe mbron qelizat përbërëse të damarëve, venave dhe arterieve. Një gjë e tillë pakëson gjasat e një arresti kardiak ose ataku në zemër.

Mbështet funksionet e trurit – Kjo vitaminë lufton inflamacionin dhe mbron trurin ndaj stresit oksidues që shkaktohet nga radikalet e lira. Stresi oksidues mund të dëmtojë qelizat e trurit dhe të shkaktojë sëmundje të ndryshme si Alzhaimeri, Parkinsoni e të tjerë.

Categories
Receta

ME DETAJE: Kjo është dieta ideale për parandalimin e sëmundjeve të trurit

Perimet me gjethe jeshile, arrat, manaferrat, fasulet, drithërat, peshku, pula, vaj ulliri dhe vera janë konsideruar si ushqime shumë të shëndetshme për trurin.

Dieta përmban fasule çdo ditë, pulë dy herë në javë dhe peshk një herë në javë. Të gjitha këto ushqime janë të pasura me proteina dhe me pak yndyrna të ngopura, duke i bërë ato efektive për shëndetin tuaj të përgjithshëm, si dhe për shëndetin e trurit.

Ja si do të funksionojë dieta: Do t’ju nevojitet sallatë, perime dhe tre racione drithërash çdo ditë. Veçanërisht sugjerohet lakër brukseli dhe spinaq, të cilat janë të pasura me vitamina B6 dhe B12.

Arrat dhe manaferrat: janë gjithashtu ushqime ideale, të dyja lidhen me funksionimin e shëndetshëm të trurit.

Boronicat dhe luleshtrydhet: mund të ngadalësojnë simptomat e lidhura me Alzheimer. Efekti pozitiv i këtyre ushqimeve i detyrohet përmbajtjes së shtuar të acidit folik, vitaminës B6, thiaminës, të cilat nga ana e tyre ndikojnë në përmirësimin e furnizimit të trurit me gjak.

Vera: Disa studime tregojnë se vera ndikon në pëmirësimin e shëndetit të trurit dhe ndihmon në mbrojtjen kundër Alzheimerit. Por çelësi është moderimi. Përkatësisht një gotë në ditë për gratë dhe dy për burrat. Jo më shumë se kaq sepse të ketë efekte negative për shëndetin e trurit. Nga të gjitha pijet alkoolike, vera e kuqe është ajo me rezultatet më të favorshme. Hulumtimet tregojnë se vera e kuqe mund të ngadalësojë plakjen.

Vaji i ullirit: Është i shijshëm në sallatë, makarona, perime të ziera dhe cdo gjë tjetër të gatuar me të. Studimet tregojnë gjithashtu se përmirëson funksionimin e trurit për një kohë të gjatë.

Categories
Këshilla

Pesë ushqimet që dëmtojnë trurin dhe zemrën

Truri i njeriut po plaket shumë shpejt, A e dini pse ndodh kjo? Janë me dhjetëra sëmundje si: infarkti, rritja e sheqerit në gjak dhe hipertensioni që na frikësojnë për shkak se ato sulmojnë pa dhënë asnjë lloj shenje paralajmërimi.

Kur qelizat e gjakut të cilat janë të lidhura me organet kryesore si truri, veshkat, zemra, bllokohen nga plagë të hapura, truri dhe të gjithë qelizat e trupit tonë nuk marrin oksigjen të mjaftueshëm dhe vlerat e duhura ushqimore. Dhe e gjithë kjo shkaktohet pikërisht nga ushqimet e pashëndetshme që ne konsumojmë. Statistikat tregojnë që rreth 700,000 njerëz në botë janë të diagno stikuar me su lm në zemër dhe ky numër është akoma në rritje.

Këtu janë 5 ushqimet që dëmtojnë trurin dhe zemrën tuaj – 1. Soda dietike. Të gjithë besojmë që gjëja e parë që bëjmë kur fillojmë dietën është zvëndësimi i të gjithë pijeve të gazuara me soda dietike. Mund t’ju duket si alternativë e shëndetshme por në fakt është një nga kontribuesit më të mëdhenj që ndikon në rritjen e rre zikut të god itjeve të zemrës apo trurit.

Pse nuk është e shëndetshme? Një studim që ekzaminoi stilin e ushqyerjes dhe dietat e 2500 individëve doli në përfundimin që ata që pinë soda dietike, të paktën një në ditë, ishin më të rre zikuar nga god itja në tru apo në zemër.

Shkencëtarët akoma nuk kanë gjetur një bazë të fortë për të na treguar se si soda dietike vepron në organizëm por shumë ekspertë sugjerojnë që të shmanget plotësisht nga regjimi ushqimor. Çfarë mund të bëni? Gjithmonë është e këshillushme që soda dietike të zvëndësohet me ujë dhe lëngje të ndryshme.

2. Mishi i procesuar dhe i tymosur. Eshtë koha t’i jepni fund të gjithë alternativave të pashëndetshme të mishit të procesuar dhe të tymosur. Pse nuk janë të shëndetshme?

E dimë që janë tepër të shijshme por kur të zbuloni se çfare efekti kanë në organizëm më besoni, nuk do donit t’i konsumonit më. Çfarë mund të bëni? Në vend se të konsumoni një sandwich proshutë , kijeni parasysh si një alternative sandwich-in me ton apo salmon.


3. Patatinat dhe ëmbëlsirat e paketuara .Të gjitha llojet e patatinave apo ëmbëlsirave të paketuara përmbajnë yndyrna “Trans” të rrezikshme si dhe vaj të hidrogjenizuar që e lejon produktin të ruhet për një kohë të gjatë dhe në cfarëdolloj temperature. Pse janë të rrezikshme?

Një studim që është kryer tregon që yndyrnat “Trans” janë shkaku kryesor i bllokimit të arteries pasi ata rrisin në mënyrë të shpejtë densitetin e lipideve në rrjedhën e gjakut. Çfarë mund të bëni?

Nëqoftëse patjetër ju pëlqen të hani yndyrna cdo ditë, jini të kujdeshëm duke limituar porcionet që konsumoni jo më shumë se 1-2 gr. Mund t’i gatuani dhe vetë, pasi në këtë mënyrë i gjithë procesi është i kontrolluar.


4. Mishi i kuq. Ai është i paketuar me një sasi masive të yndyrnave të saturuara të cilat e bëjnë një zgjedhje aspak të shëndetshme për individët që kërkojnë të eliminojnë simptomat e infarktit apo goditjeve në zemër. Pse është jo i shëndetshëm?

Studime të panumërta kanë treguar që yndyrnat që mishi i kuq përmban janë të lidhura në mënyrë direkte me shkaqet e god itjeve në zemër. Më pas mishi i kuq derivon një sasi të fuqishme të hekurit nga një përbërje natyrale siç është hemoglobina. Çfarë mund të bëni? Zvëndësojeni me alternativa si peshku apo mishi i bardhë.

5. Ushqimet e konservuara dhe të ngrira. Një kanaçe me pasta, supë, spagheti apo ushqime të tjera të ngrira që gjehen lehtësisht në çdo supermarket mund të duken si zgjidhja ideale, por në fakt nuk janë. Nuk kanë asgjë tjetër përvec sodiumit që përdoret për t’i dhënë një shije të mirë dhe që ushqimi të duket i freskët.

Tani sasia prej 1500 gramëve është tepër e rrezikshme për zemrën. Gjatë dy dekadave të fundit dietologët dhe, specialistët e zemrës dhe shoqatat mjekësore kanë lajmëruar individët për rreziqet që sjell konsumimi i tepërt i ushqimeve të konservuara.

Çfare mund të bëni? Pse mos t’i gatuani në shtëpi? Në momentin që gatuani një vakt ju mund ta lini në ngrirje dhe ta ngrohni sa herë ju doni por gjatë një periudhe të caktuar. Gjithashtu lexoni me kujdes etiketat në mënyrë që të njiheni me përbërësit që cdo produkt ka.

Categories
Këshilla

8 zakonet e përditshme që po ju dëmtojnë trurin, filloni të ndryshoni

E dini se çfarë na bën të dëmtojmë çdo ditë trurin tonë, ndoshta edhe pa vetëdije? Veprimet e mëposhtme:

Mungesa e gjumit! Në rast se flini më pak orë se normalja jeni më shumë të rrezikuar për t’u prekur nga Alzaimer apo sëmundje të tjera. Qëndroni për shumë kohë vetëm. Nuk ka rëndësi sa miq keni, rëndësi ka sa kohë shpenzoni me ta. Konsumoni shumë ushqime jo të shëndetshme. Hamburger, patate të skuqura, pije me gaz dhe sheqer. Truri juaj si edhe memoria juaj përkeqësohet prej tyre.

Përdorni kufjet. Nëse dëgjoni muzikë me zë të lartë me kufje dëgjimi juaj do të dëmtohet, por jo vetëm. Edhe truri juaj do të përkeqësojë funksionin e tij. Nuk kryeni mjaftueshëm lëvizje. Ushtrimet fizike janë të rëndësishme jo vetëm për trurin por edhe për parandalimin e një sërë sëmundjesh të tjera. Konsumoni duhan. Duhani tkurr trurin dhe kjo përkeqëson memorien tuaj duke rritur edhe rrezikun për shfaqjen e Alzaimerit.

Hani më shumë ushqim se limiti normal. Edhe nëse konsumoni ushqim të shëndetshëm, nuk duhet ta teproni, në të kundërt truri juaj mund të mos jetë në gjendje të funksionojë në mënyrën e duhur. Qëndroni shumë kohë në errësirë. Pamjaftushmëria e dritës do t’ju bëjë të ndiheni të depresuar dhe për pasojë truri do të ngadalësoj veprimtarinë e tij.