Categories
Këshilla Lajme

Këto ushqime do të rinojnë lëkurën tuaj – janë antioksidantë të mrekullueshëm!

Një dietë e pasur me ushqime antioksidante nuk është e mirë vetëm për shëndetin tuaj, është e mrekullueshme për lëkurën tuaj.

Radikalet e lira të formuara nga dëmtimet oksiduese përshpejtojnë procesin e plakjes. Ushqime të pasura me antioksidantë mund të ndihmojnë në parandalimin e këtij dëmtimi të shkaktuar nga ndotja, stresi ose dieta e dobët.

1.Smoothie me manaferra – Manaferrat janë një nga ushqimet më antioksiduese, duke përfshirë shijen e kokrrave të kuqe në dietën tuaj është një mënyrë e mirë për të marrë dozën e përditshme të të ushqyerit të lëkurës që ju nevojitet. Mbani një kuti me manaferra organike të ngrira në frigorifer, pastaj thjesht hidhni ato në blenderin tuaj me pak qumësht ose kos dhe pak pluhur proteinash.

2.Shegë – Ne përdorim shegë në shumë prej produkteve tona të kujdesit për fytyrën për fuqinë e saj të lartë antioksiduese dhe anti-plakje. Ky frut siguron vitamina C dhe B5, polifenolë kaliumi dhe antioksidues. Lëngu i shegës është veçanërisht i pasur në antioksidantë, më shumë se vera e kuqe, çaji jeshil dhe boronica e egër.

3.Çaji jeshil – Ndërsa çaji jeshil mund të përmbajë kafeinë, përmban edhe shumë polifenolë, të cilat janë antioksidantë të fortë. Një filxhan çaji jeshil siguron 10-40 mg polifenolë dhe ka efekte antioksidante më të mëdha se brokoli, spinaqi, karrotat ose luleshtrydhet.

4.Molla e kuqe – Te gjitha mollët janë të pasura me antioksidantë, por mollët e kuqe janë më shumë sipas studimeve shkencore.Burimi kryesor i antioksidantëve në mollë janë polifenolet, të cilat janë pesë herë më të përhapura në lëkurë sesa në mish. Kjo është një arsye e mirë për të blerë mollë organike dhe për të ngrënë gjithë mollën pa hequr lëkurën.

5.Verë e kuqe – Për fat të keq alkooli është shumë dehidratues për lëkurën, për të mos përmendur efektet e tjera shëndetësore. Por vera e kuqe ka përmbajtje të lartë të një antioksidanti të fuqishëm, të quajtur resveratrol.

6.Çokollatë e zezë – Në vitin 2003, “New Scientist” raportoi se konsumimi i çokollatës së zezë mund të rrisë nivelet antioksidante. Çokollata e zezë ka përmbajtje të lartë të një lloj antioksidanti i njohur si një flavonoid.

7.Hudhër – Një hudhër përmban vitamina A, B, dhe C, selen, jod, kalium, hekur, kalcium, zink dhe magnez. Përveç rolit të saj si një ushqim i fortë antioksidant, është gjithashtu e dobishme për zvogëlimin e presionit të gjakut dhe kolesterolit, heqjen e metaleve të rënda nga trupi, dhe duke vepruar si një agjent antifungal dhe antiviral.

8.Kos – Është një ushqim i shkëlqyer mëngjesi i përzier me fara dhe fruta, shtuar në smoothien tuaj apo të hahet si një ëmbëlsirë e shëndetshme në vend të akullores. Nuk është një antioksidant në vetvete, por plotëson glutationin, antioksidant në qelizat e trupit tonë, duke i dhënë një goditje të fortë aktivitetit antioksidues të trupit.

9.Domate – Një nga përbërësit më të pasur me likopen dhe një nga antioksidantët më të fortë është domatja. Likopene ka nevojë për yndyrë për absorbim optimal, kështu që përzieja e domateve me vaj ulliri do të rrisë nivelet tuaja likopenit.

10.Brokoli – Një nga perimet më të pasura në antioksidantë. Brokoli përmban më shumë vitaminë C dhe kalcium se portokalli.

Categories
Lajme

Lista me ushqimet më të pashëndetshme për trupin e njeriut

Duke promovuar vazhdimisht atë që duhet të hamë, ne injorojmë ushqimet që janë të dëmshme, ama përfshihen në dietën tonë të përditshme. Dihet se është e vështirë t’i shmangni , sepse nuk janë vetëm të shijshme, por edhe krijojnë varësi.

Sigurisht, kjo nuk do të thotë që ju duhet të privoheni nga shija e shijshme e ushqimit. Ka shumë ushqime alternative nga të cilat mund të zgjidhni që janë të shijshme dhe, në të njëjtën kohë, nuk do të rrezikojnë shëndetin tuaj. Zbuloni se cilat janë këto ushqime shumë të pashëndetshme dhe të përpunuara, në mënyrë që të bëni zgjedhje më të mira ushqimore çdo ditë.

Patate të skuqura – Lehtësia e patateve të ngrira të para-skuqura i ka dhënë një vend në frigoriferin e shumë konsumatorëve vitet e fundit, megjithëse një pjesë mund të përmbajë 8-11 gram yndyrë, 3 gram yndyrë të ngopur, 390-450 mg natrium dhe rreth 160 -190 kalori. Alternativa më e mirë është sigurisht patatet e freskëta, të pjekura ose të ziera, me pak kripë.

Margarina dhe yndyrna gatimi – Nëse margarina që përdorni për bukën tuaj qëndron më vete, kjo është për shkak të yndyrave të ngopura që përmban, të cilat janë më të qëndrueshme se yndyrnat e pangopura, siç është vaji i ullirit. Këto yndyrna duhet të shmangen sepse ato jo vetëm që ju shtojnë peshë, por gjithashtu rrisin nivelet e kolesterolit të keq, rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru. Yndyrnat, të njohura edhe si vajra pjesërisht të hidrogjenizuara, konsiderohen si një nga yndyrnat më të këqija dietike.

Kokoshka në mikrovalë – Kokoshka me shije gjalpi në mikrovalë nuk i detyrohet aromës së tij gjalpit të vërtetë, por aromës kimike diacetyl, të cilën disa prodhues e kanë ndaluar sepse është shoqëruar me rreziqe serioze të frymëmarrjes siç janë bronkiti obstruktiv dhe bronkiti. Pa të gjithë aditivët, do të ishte një meze e lehtë e pranueshme (e pasur me karbohidrate, por e ulët në yndyrë dhe drithëra), por ka shumë kimikate edhe brenda qeses së paketimit për të mbajtur vajrat esenciale.

Mish i përpunuar – Natriumi në produktet e përpunuara të mishit (proshutë, proshutë, hot dog, salcice, ushqime të ftohta) është shumë më i lartë se marrja e rekomanduar dhe sipas ekspertëve, rrit rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe disa forma të kancerit. Shumë prej tyre përmbajnë gjithashtu shumë ruajtës dhe yndyrna dhe kanë pak vlerë ushqyese përfundimtare pasi, veçanërisht për shpendët, ndarja e tyre artificiale nga mishrat e tjerë bëhet nga procese të temperaturës dhe presionit shumë të lartë.

Peshk ton dhe salmon i kultivuar – Shumica e peshqve dhe butakëve janë pjesë e një diete të shëndetshme, pasi ato janë burime të pasura me proteina dhe acide yndyrore omega-3. Shumica përmbajnë merkur, në sasi shumë të vogla. Peshq të tillë si peshku i shpatës dhe peshkaqeni përmbajnë nivele më të larta të merkurit, një neurotoksinë që fajësohet për dëmtimin e trurit dhe sistemit nervor në zhvillim, veçanërisht fetuset dhe fëmijët e vegjël. Mbarështuesit e salmonit ushqejnë peshkun me soje dhe salmoni i kultivuar konsiderohet se përmban nivele jo të shëndetshme të acideve yndyrore dhe PCB (kimikatet industriale kancerogjene të ndaluara).

Ëmbëlsues artificialë – Ato mund të kenë pak kalori, por kjo nuk do të thotë se janë të mira për shëndetin tonë. Disa vijnë nga mjalti, shurup panje ose fruktoza (e cila gjendet natyrshëm në fruta). Ekzistojnë pesë ëmbëlsues artificialë që konsiderohen të sigurt për konsum: acesulfame kaliumi, aspartame, neotam, sakarinë dhe sukralozë. Disa zëvendësues të sheqerit mund të lënë një shije të keqe në gojë, por kjo nuk është e vetmja gjë e keqe. Ne i duam ëmbëlsuesit artificialë sepse kanë kalori zero ose të ulëta, por vitet e fundit ato janë vënë në pikëpyetje pasi shoqërohen me probleme të tilla si sindroma metabolike, diabeti i tipit 2 dhe sëmundjet kardiovaskulare.

Salcat dhe erëzat e gatshme – Ato na e bëjnë jetën më të lehtë, por për shkak të përbërësit të tyre bazë, shurupit të misrit, përveç yndyrave dhe aditivëve të pangopur, ato paraqesin shumë rreziqe. Shurupi i misrit është i lirë dhe rrit shijen e produktit përfundimtar. Fakti që këto produkte nuk kanë nevojë të ngrihen në frigorifer shpjegohet me faktin se ato janë plot me kimikate shtesë, konservantë, ngjyra, kripë, yndyrna të këqija dhe sheqer për t’i ruajtur ato.

Pije te lehta – Pijet e buta janë bomba kalorike të sheqerit dhe kanë një pjesë të madhe të përgjegjësisë në epideminë globale të obezitetit në vendet e zhvilluara, si dhe në rritjen e rrezikut të llojeve të caktuara të kancerit, plakjes së parakohshme, çrregullimeve hormonale dhe higjenës së dobët të dhëmbëve. Pavarësisht nëse janë cola dhe pije joalkoolike, pije me kafeinë, pije energjike ose çaj të ftohtë, shumica përmbajnë shurup misri me fruktozë të lartë (prandaj kalori) ngjyra, ruajtës dhe substanca teknike. Përveç kësaj, ata fajësohen për prodhimin e acideve në trup, duke ndryshuar pH natyral alkalik të trupit në një më acid që bëhet më i pranueshëm ndaj viruseve dhe baktereve për shkak të zvogëlimit të mbrojtjes së sistemit imunitar. Uji është gjithmonë zgjidhja më e mirë për hidratimin e trupit.

Ëmbëlsirat e përpunuara – Biskotat, ëmbëlsirat, etj në treg përmbajnë miell të bardhë të përpunuar shumë, sheqer, shurup misri, kripë dhe yndyrna të pangopura dhe vajra të hidrogjenizuar të cilat janë më të lira, zgjasin jetën e produkteve dhe përmirësojnë strukturën e tyre, për fat të keq duke rritur biliare. Enët e gjakut Me Mielli i bardhë ka humbur shumicën e lëndëve ushqyese dhe fibrave gjatë përpunimit, tretet dhe metabolizohet shumë shpejt nga trupi, duke rikthyer shpejt ndjenjën e urisë dhe shoqërohet me një rënie të niveleve të energjisë dhe një ndjenjë lodhjeje. Sheqeri i bardhë i përpunuar ka të njëjtat veti, i cili në sasi të mëdha kontribuon në trashje, prishjen e dhëmbëve dhe rrit rrezikun e sëmundjeve të tjera kronike.

Akullore – Embëlsira e preferuar verore është gjithashtu e mbushur me yndyrna të ngopura, kalori, sheqer dhe shpesh shurup misri me varësi të madhe fruktoze. Në vend të akullores, zgjidhni kos të ligët me fruta të freskëta sipas dëshirës tuaj ose nëse insistoni, zgjidhni një akullore ose sherbet me pak yndyrë.

Kafshimet e pulave të pjekura – Ato përmbajnë më shumë se 50% yndyrë dhe karbohidrate të këqija sesa proteina të pastra nga pula për shkak të kores. Nëse shtojmë faktin se shumica e tyre janë tashmë të para-skuqur në vaj me yndyrna të pangopura, kuptojmë se është një zgjedhje shumë e pashëndetshme.

Drithëra për mëngjes – Në shumë drithërat për mëngjes, vitamina dhe minerale janë shtuar artificialisht të cilat nuk kontribuojnë shumë në vlerën e përgjithshme ushqyese pasi ato nuk metabolizohen lehtë nga trupi. Shumica, si ushqime të përpunuara, janë plot me sheqer dhe shurup misri. Në fakt, nëse ato përmbajnë edhe misër, ka më shumë mundësi të modifikohet gjenetikisht, pasi është shumë më lirë, gjë që është vërtetuar se është veçanërisht e dëmshme.

Ushqim kinez – Shumë pjata në kuzhinën kineze përfshijnë MSG glutamate (monosodium glutamate), një përmirësues i shijes që përdoret në supa, ushqime të përpunuara dhe më shumë. Kimikatet e përfshira në MSG, sipas ekspertëve, rrisin shumë oreksin.

Ëmbëlsirat e gatshme – Konsumimi i shpeshtë dhe i madh i tyre, i bllokon arteriet për shkak të yndyrnave të dëmshme, sheqernave të varur, aditivëve dhe pigmenteve që kontribuojnë në shumë sëmundje veçanërisht tek fëmijët, obeziteti, sëmundjet e zemrës dhe diabeti.

Categories
Këshilla Lajme

Çfarë duhet të konsumoni kur jeni me grip? Ka disa përgjigje

Kur ju ka kapur keq gripi, duhet të tejkaloni dobësinë dhe të forconi sistemin tuaj imunitar me një dietë të përbërë nga ushqime të lehta, të tretshme dhe ushqyese. Kur vjen gripi, kur ndihemi të dobësuar nga ethe, kollë, të ftohtë, gjëja e fundit që mendojmë është dieta që duhet të ndjekim.

Dobësia e përhapur që prek trupin tonë gjatë gripit gjithashtu ndikon në dëshirën për t’u ulur për të ngrënë ushqim, pavarësisht se çfarë janë. Një sjellje që lind në mënyrë spontane, por që duhet të shmanget, siç është vënë në dukje Dr. Stefania Setti, mjeke nutricioniste, përgjegjëse për Ushqimin dhe Dietologjinë Klinike të Humanitas Gavazzeni.

Si duhet të sillemi, nga pikëpamja e ushqimit, kur jemi me grip? “Para së gjithash, duhet të përpiqemi të hamë diçka, sepse sistemi imunitar ka nevojë për energji për të luftuar dhe kapërcyer gjendjen e gripit, në të cilin ndodhet trupi ynë.

Pastaj duhet të përpiqemi të konsumojmë ushqim dhe pije që mund të jetë e dobishme për të luftuar sëmundjen dhe prandaj duhet të jetë e tretur dhe e lehtë, por në të njëjtën kohë edhe ushqyese.

Cilat janë ushqimet që duhen preferuar gjatë gripit? “Në dietën e gripit duhet të futen ushqime të pasura me vitamina, sidomos vitamina C dhe vitaminë E, dhe minerale të tilla si hekuri dhe zinku.

Nuk duhet pra të humbisni frutat, sidomos portokall, kivi dhe mandarinë dhe perime, veçanërisht perime të familjes që i përkasin lakrës dhe brokolit. Përfitimet pastaj mund të vijnë nga supat e nxehta, bazuar në bishtajore dhe drithëra, të cilat kanë një përbërje të balancuar nga pikëpamja ushqyese”.

Çilat janë pijet që mund të na bëjnë mirë gjatë gjendjes së gripit? “Ju duhet të pini shumë ujë dhe pastaj çaj dhe pije të nxehta, të cilave mund t’u shtojmë pak mjaltë, por pa ekzagjeruar, dhe natyrisht lëngje frutash agrume.

Duhet shmangur, megjithatë, alkooli që jep një ndjeshmëri fillestare, por të efektshme të nxehtësisë të ndjekur menjëherë nga vazokonstruksioni që përkeqëson ndjesinë e ftohtë të shkaktuar zakonisht nga faza e rritjes së temperaturës së trupit”.

Dhe nga pikëpamja e ushqimit, më në fund, çilat ushqime duhet të shmangim? “Është e këshillueshme që të mos hani ushqime veçanërisht të përpunuara, të skuqura ose të pasura me yndyrë, domethënë të gjitha ushqimet që e bëjnë procesin e tretjes veçanërisht të vështirë, duke përkeqësuar pamjen e një gjendje të keqe të përgjithshme tashmë ekzistuese për shkak të gripit”.

RECETA: SUPA ME EFEKTE MBRESËLËNËSE KUNDËR GRIPIT – Kjo supë funksionon si një medikament i blerë në farmaci në trupin tuaj pasi dy përbërësit e saj kryesorë janë mishi i pulës dhe qumështi. Në dallim nga ilaçet që blejmë kjo supë nuk ka efekte anësore dhe organizmi ynë siguron mbrojtjen e duhur nga gripi dhe virosat e stinës.

PËRBËRËSIT: 2 lugë gjalpë organik, 2 thelpinj hudhër, 2 gjethe dafine, 100 gr mish i bardhë pule, pak kripë, 200 ml qumësht, 400 ml ujë, 1 lugë çaj piper i zi, 1 lugë gjelle vaj ulliri

Përgatitja: Në një tigan hedhim gjalpin dhe thelpinjtë e hudhrës dhe i fërgojmë pak sa të lëshojnë aromën (të sigurohemi të mos digjen sepse jep shije të hidhet dhe aromë jo të këndshme), pastaj shtojmë qumështin, gjethet e dafinës dhe kriposen.

Kjo masë zihet për 10 minuta, pastaj shtohet mishi i grirë imët i pulës dhe 400 m ujë dhe zihet derisa të zbutet mirë mishi. Pastaj mund ta miksojmë në mënyrë që të bëhet një masë kremoze dhe nëse trashësia e supës është e dendur mund të shtojmë akoma ujë, piper të zi dhe vajin e ullirit.

Categories
Lajme

3 ushqimet që duhet të hani më shpesh për të parandaluar thinjat

Ushqime të pasura dhe vitaminë B dhe E – Vitaminat B dhe E janë vitaminat më esenciale për trupin dhe flokët. Jo vetëm që ndihmojnë në rritjen e flokëve të forta dhe të bukura, por gjithashtu rregullojnë prodhimin e vajrave ekstra, kështu që flokët tuaj do duken më mirë.

Ushqimet si fasulet, perimet dhe frutat janë të pasura me vitaminë B dhe këto ju ndihmojnë që flokët tuaja të duken mahnitëse. Vitamina E mund të gjendet tek perimet jeshile me gjethe, farat e lulediellit dhe arrat.

Ushqimet e pasura me zink – Trupi ynë ka nevojë për zink në sasi të vogla dhe ky mineral nuk ruhet tek ne. Lajmi i mirë është se nëse rrisni konsumin e ushqimeve të pasura me zink, ndihmoni trupin të luftojë prodhimin e yndyrës së tepërt. Konsumoni më shumë vezë dhe tërshërë.

Yndyrna të shëndetshme – Edhe nëse keni flokë të yndyrshëm, kjo nuk është një arsye që ju të shmangni tërësisht yndyrnat. Kjo pasi ato janë një mekanizëm që e bën trupin tonë të punojë. Por ama shmangni gjalpin, margarinën dhe konsumoni më shumë peshk

Categories
Këshilla

Këshilla për shëndetin: Si të përfitoni më shumë hekur nga ushqimet

Mungesa e hekurit sjell një nga sëmundjet më të ndeshura në ditët e sotme, atë të anemisë, e cila shoqërohet me një sërë simptomash të ndryshme. Njerëzit që vuajnë prej saj zakonisht ndihen të plogësht, kanë vështirësi në frymëmarrje dhe rrahje të çrregullta të zemrës.

Anemia shkaktohet atëherë kur organizmi i njeriut nuk arrin dot të prodhojë hekur. Në këtë mënyrë, njeriu mund ta marrë atë nëpërmjet ushqimeve që kanë një përmbajtje të lartë të këtij minerali. Problemi qëndron tek përthithja e hekurit.

Si të përfitoni sasinë maksimale të përthithjes së hekurit – Mjekët specialistë rekomandojnë ngrënien e barishteve të freskëta ose të gatuara me avull. Spinaqi mund të zihet shumë lehtë, por jo për minuta të tëra. Në pak sekonda, spinaqi çliron 55 përqind më shumë hekur të tretshëm se sa kur hahet i freskët, por mos e zieni tepër.

Një tjetër hap i duhur drejt përthithjes së mirë së hekurit është ngrënia e ushqimeve ose pijeve të pasura me vitaminë C në çdo vakt. Mishi i kuq është veçanërisht i pasur me hekur që përthithet lehtë nga organizmi. Spinaqi, bizelet dhe thjerrëzat janë burime të shkëlqyera të hekurit. Nga ana tjetër, konsumatori duhet të dijë se hekuri që merret nga buka ose drithërat e pasuruar me këtë mineral, nuk është gjithmonë i përthithshëm nga organizmi.

Mënyra e përgatitjes së ushqimit ka rëndësi – Ekspertët shpjegojnë se mënyra e përgatitjes së ushqimit dhe pijeve mund të tjetërsojë sasinë e hekurit që përthith organizmi. Për shembull, nëse ju i shoqëroni drithërat e mëngjesit me lëng portokalli, atëherë organizmi juaj do të përthithë më shumë hekur.

Kjo ndodh sepse lëngu i portokallit përmban vitaminë C e cila lehtëson përthithjen e hekurit. Nga ana tjetër, nëse ju tasin e drithërave e shoqëroni me kafe, atëherë do të përthithni më pak hekur. Kjo ndodh sepse kafeja përmban polifenolë që ndërlidhen me hekurin dhe e vështirësojnë tretjen e tij.

Categories
Lajme

A janë drithërat zgjedhja më e mirë për mëngjes?

Pse drithërat nuk janë zgjidhja më e mirë për ta nisur ditën? Ekspertët sugjerojnë që para se të hamë të mendojmë se mëngjesi është vakti i parë i ditës, i cili do të vijë në kontakt me sistemin tonë tretës.

“Shumica e drithërave janë të ulëta në proteina dhe fibra dhe kanë tendencë të jenë të larta në sheqer, gjë që na bën të duam gjithnjë e më shumë. Në të njëjtën kohë, shumë drithëra përpunohen, duke i privuar ata nga lëndët ushqyese.”, thotë nutricionistja Tracy Lockwood Beckerman.

Sipas ekspertëve, një vakt me sheqer të lartë rrit në mënyrë dramatike nivelet e sheqerit në gjak, të cilat bëjnë të ndiheni më nervoz. Në të njëjtën kohë ndjenja e urisë kthehet më shpejt dhe është më intensive. Çfarë përfshin një mëngjes i shëndetshëm?

Një mëngjes i shëndetshëm përfshin një përzierje të të bardhës së vezës, arra të shëndetshme, fara dhe avokadotërshërë dhe fruta hidratuese si luleshtrydhet apo mjedrat. Nëse keni kohë, ekspertët sugjerojnë që ditën tonë ta filloni me ujë të ngrohtë dhe disa pika limon dhe më vonë të hani avokado ose një vezë.

Categories
Këshilla

Lista, këto janë ushqimet që zvogëlojnë riskun e kancerit të gjirit

Nuk ekziston asnjë ushqim në planet se është vërtetuar të zhdukë kancerin. Megjithatë, ekzistojnë disa ushqime shkencërisht të provuar se ulin riskun e t’u përballurit me këtë sëmundje një ditë. Dhe ky artikull flet për to. Mesatarisht një grua diagnostikohet me kancer gjiri çdo dy minuta. Gjithashtu, çdo 13 minuta një grua vdes nga kanceri i gjirit.

Duhet të hiqni dorë nga veset jo të shëndetshme si alkooli, duhani, stili sedentar i jetës, etj. Mbani gjithashtu në mendje që në dietën tuaj të jenë të integruara këto ushqime”

Kërpudhat – Vitamina D është një nutrient i provuar se mban larg kancerin e gjirit. Konsumi ditor i tyre është një aleat i mirë në luftën kundër kancerit.

Arrat – Yndyrat e shëndetshme tek arrat luftojnë inflamacionin, i cili lidhet me zhvillin e kancerit, përfshirë dhe atë të gjirit.

Vaji i ullirit – Vetitë e tij anti-inflamatore mbajnë larg riskun e prekjes nga kanceri i gjirit prandaj përdoreni me bujari në sallata.

Peshqit e yndyrshëm – Peshqit si almoni, toni e trofta përmbajnë acide yndyrore omega 3 të cilat parandalojnë shumë lloj kanceresh, përfshirë dhe atë të gjirit.

Patatet e ëmbla – Betakaroteni i gjendur tek patatet e ëmbla është shumë i mirë për sytë tuaj, por faktet shkencore kanë provuar se ul edhe riskun e prekjes nga kanceri i gjirit tek gratë.

Domatet – Një lloj antioksidanti i gjendur tek domatet i cili quhet likopen, ka veti të shkëlqyera për luftimin e kancerit. Ekspertët thonë se fillimisht duhet t’i ekspozoni domatet ndaj nxehtësisë që të aktivizohet glikopeni.

Perimet kruçifere – Brokoli, lulelakra, lakrat e Brukselit, lakra e bardhë—janë perime të llojit kruçifee që duhen shtuar në dietën tuaj për të minimizuar risqet e kancerit pasi sulfuri i gjendur tek to, mund të ‘vrasë’ qelizat kancerogjene.

Frutat e pyllit – Nëse keni nevojë për vakte të ndërmjetme, zgjidhni frutat e pyllit. Të pasura me antioksidantë të fuqishëm, ato zvogëlojën shanset e prekjes nga kanceri i gjirit një ditë.

Shafrani i Indisë – Përdoreni shafranin në supa, sallata dhe smoothie. Kjo erëz ka gjithashtu veti të shkëlqyera medicinale dhe ka veti të na mbrojë nga shumë lloje të kancerit.

Ndërkohë, përveç këtyre ushqimeve që na mbrojnë nga risku i kancerit, ka edhe disa të cilat duhen shmangur dhe ato janë: Ëmbëlsirat, ushqimet e yndyrshme, mishi i kuq, alkooli

Categories
Dieta Shëndeti

Dieta alkaline – Ushqimet e duhura dhe përfitimet e saj

Dieta alkaline bazohet në presupozimin se organizmi ynë është i programuar për të funksionuar mirë në një mjedis alkalin, ndërsa ushqyerja jonë, shumë e pasur me produkte të përpunuara ose me origjinë shtazore, ka në fakt efekt acidifikues, të kundërt me atë alkalin.

Dhe kështu riorganizohen rregullat e tryezës duke ndjekur këtë parim: të konsumohet çdo ditë 70-80% ushqime alkaline dhe 20-30% ushqime acide, duke e shndërruar mënyrën e të gatuarit të ngjashme me atë të paraardhësve tanë të cilët ushqeheshin kryesisht me fruta, perime, fruta të thata e fara.

Ushqimet të cilat acidifikohen më shumë – Buka, të gjitha produktet e brumit të përgatitura me miell të rafinuar, sheqeri, ëmbëlsirat, pijet me gaz, djathrat e produktet e tjera të bulmetit, cornflakes. Ato ndiqen nga drithërat e rafinuara (orizi, elbi, bollguri) që duhen konsumuar në sasi të vogla në versionin e tyre integral.

Ushqimet mesatarisht acidifikuese – Mishi, peshku, soja dhe derivatet e saj, arrat. Në sasi të vogla mund të hyjnë tek 30% ushqime acidifikuese, por preferoni ato me origjinë bimore dhe mishin konsumoheni më rrallë.

Ushqimet e alkalinizuara – Perimet, frutat (përfshirë dhe ato me aciditet si agrumet), bajamet, mjalti, patatet, bishtajat e freskëta(mashurkat, thjerrëzat, favet, bizelet). Duhen integruar në çdo vakt.

Përfitimet e saj: Dieta alkaline ka shumë benefite nëse po kërkoni të humbni peshë ose të pastroni organizmin. Pas vetëm një jave ka një efekt detox që ju shfryn dhe ju bën të ndiheni më të lehtë. Dieta alkaline përmirëson tretjen dhe ndihmon për të pasur një bark të sheshtë. Pastron, ushqen dhe hidraton lëkurën. Përmirëson humorin falë sheqernave të mira dhe enzimave me efekt rivitalizues. Eliminon nervozizmin dhe ankthin. Eliminon urinë sepse balancon ngritjet e papritura të sheqerit që shkaktojnë dhe kriza urie.

Categories
Këshilla

Do të shtosh në peshë? Lexo listën me ushqimet e shëndetshme që duhet të konsumosh

Sekreti i shtimit të peshës është të hani vazhdimisht më shumë kalori sesa po digjeni nga aktiviteti. Ngritja e peshave është gjithashtu e rëndësishme, në mënyrë që kaloritë shtesë nga ushqimet dhe ushqimet me kalori të larta të mund të përdoren për të ndërtuar muskuj në vend që thjesht të shtoni yndyrë.

Përfshini në dietën tuaj këto ushqime dhe shumë shpejt do të arrini të shtoni peshë:

Smoothie me proteina, qumësht, oriz, arra, kikirikë dhe gjalpë kikiriku. Këto besoj se i dini mjaft mirë. Duhet t’i konsumoni vazhdimisht, sa më shumë dhe me zgjuarsi.

Mishi i kuq, patatet, salmoni dhe vaji i peshkut janë gjithashtu ushqime të sugjerueshme për ju. Fruta të thata nga më të ndryshmet, bukë, avokado, vezë, drithëra, djathë, kos me yndyrë nuk duhen injoruar kurrsesi.

Çokollata e zezë, nëse nuk teprohet, është gjithashtu e këshillueshme. Uroj t’ju kem ndihmuar.

Categories
Këshilla

LISTA: 6 ushqimet më të mira për të nisur ditën tuaj

Mëngjesi konsiderohet si vakti më i rëndësishëm i ditës, pasi jep energji dhe stimulon metabolizmin. Opsionet e njohura për këtë vakt si bukë me gjalpë dhe reçel apo briosh nuk janë më të mirat pasi sigurojnë karbohidrate dhe yndyrna me cilësi të dobët. Një zgjedhje e mirë janë këto ushqime:

Tërshëra – Është e pasur me beta glukan, një lloj fibre që nxit ndjenjën e ngopjes dhe njëkohësisht ul nivelet e kolesterolit. Tërshëra gjithashtu siguron antioksidantë dhe acide yndyrore të shëndetshme omega-3, acid folik dhe kalium.

Veza – Është një nga burimet më të mira të proteinave cilësore dhe njëkohësisht jep vitaminë D, B, selen, jod dhe kolinë.

Arrat – Janë një zgjedhje ideale për të plotësuar nevojat e trupit për proteina, veçanërisht për ata që shmangin mishin. Arrat përmbajnë antioksidantë, magnez, kalium dhe yndyrna të shëndetshme.

Fara e lirit – Janë një superushqim, pasi grumbullojnë një sasi të konsiderueshme të acideve yndyrore Ω-3, proteina dhe fibra. Konsumimi i rregullt i farave të lirit shoqërohet me nivele më të ulëta të kolesterolit, përmirësim të ndjeshmërisë së trupit ndaj insulinës, nivele më të ulëta të sheqerit, por edhe një rrezik më të ulët të kancerit të gjirit.

Kos – Kosi, si shumica e produkteve të qumështit, është një burim i mirë i proteinave.

Banane – Përveç kaliumit, banania mbështet dhe funksionimin e duhur të aparatit tretës.