Categories
Këshilla

7 sekrete për të mos e urryer më trupin tuaj, edhe kur është i shëndoshë

Mund të kesh kaluar vite të tëra, duke mbajtur dieta e duke shkuar në palestër, sepse nuk të ka pëlqyer trupi yt. Mund të mos jesh mbipeshë, por kjo nuk ka rëndësi, ke dashur të ndryshosh. Je sjellë ashpër me veten tënde. Ke ndjekur modele reklamash duke qenë e palumtur gjatë gjithë kohës. Më mirë të mos vraposh pas tyre, por për lumturinë tënde. Ja si mund të arrish të mos e urresh trupin, por të bëheni bashkë një skuadër.

Mos u fikso me modelet super të dobëta – Mos ndiq Gigi Hadid për t’u frymëzuar. As modelet e Victoria’s Secret që kanë stafe dhe para mjaftueshëm për të arritur atë që duan. Ndiq më mirë gra me trupin tënd që e pranojnë veten. Gjeje të bukurën në trupin tënd duke ndjekur gra si Barbie Ferreira, që ka një vetëbesim ngjitës.

Fol mirë për trupin tënd – Sipas standardeve të shoqërisë së sotme të gjitha duhet të bëjmë operacione plastike. Po pse duhet t’i bindemi shoqërisë? Trupi është yti! Kështu që sfido veten dhe nxirri nga fjalori të gjitha fjalët e shëmtuara që përdor për trupin tënd, trajtoji si të pashqiptueshme. Nuk duhet ta lejosh një të huaj të të fyej për trupin dhe as ti nuk duhet ta fyesh.

Shihu në pasqyrë dhe thuaji me zë të lartë ato që pëlqen – Ndonjëherë gratë nuk e perceptojnë mirë realitetin. Shihu në pasqyrë dhe prano faktet: barku yt nuk është ashtu siç mendon dhe duhet të nisësh ta pëlqesh. Duket si një terapi e çmendur, por ta dini, një seancë intime duke vlerësuar kofshët dhe vithet e tua, është fillimi i një udhëtimi drejt realitetit. Ngadalë, trupi do të nisë të lulëzojë para syve të tu.

Gjej stilin tënd – Kudo që të shkosh, në palestër, apo në një festë, vish gjëra që largojnë vëmendjen nga “zonat problematike”. Nëse nuk je fanse e krahëve të tu, vish bluza me jakë V ose fustane, në çdo rast. Është mënyra më e mirë për t’u ndier mirë, kur nuk ndihesh e sigurt për trupin.

Vish rroba të masës tënde – Mos njih vetëm pamjen tënde, njih edhe masën. Në vend që të shtrydhesh brenda xhinseve shumë të ngushta apo të ngjishesh brenda një bluze për fëmijë, përshtate stilin me përmasat e tua. As mos u bëj skllave e modës. Do ndihesh shumë më mirë nëse nuk do shqetësohesh nga rrobat.

Mos rri gjithë kohës mbi peshore – Kush thotë që numrat nuk gënjejnë nuk e di çfarë thotë. Disa janë 49 kilogramë dhe mendojnë që janë të shëndosha. Numrat në peshore përfaqësojnë fiksimin e shoqërisë me peshën dhe nuk ke pse regjistrohesh në atë gjendje mentale që të bën të ndihesh keq. Ato numra janë armiku yt më i madh, kështu që mos e lër të ketë peshë në dashurinë që ke për trupin tënd.

Mos u ndiej keq për ndryshimet – Nëse nuk të pëlqen diçka për trupin tënd, duhet ta vendosësh vetë t’i japësh një formë të re. Nuk po fajësojmë mbushësit e buzëve apo trajnerët e vitheve. Arrije si të duash atë formë, por thjesht sigurohu më parë për burimin që ta shkakton këtë pakënaqësi. Trupi është një pjesë e vetes tënde, jo pasqyrim i saj. Burimi i lumturisë tënde duhet të jetë shumë më thellë sesa dekolteja dhe duhet ta presësh ditën kur ta kuptosh këtë. Tani për tani, praktiko këto mënyra derisa trupi që ke, të ndihet i përkryer.

Burimi: Anabel

Categories
Lajme

Çfarë është Sindroma e këmbëve të shqetësuara?

Sindroma e këmbëve të shqetësuara (RLS) është një çrregullim neuromuskular i karakterizuar nga ndjesi të pakëndshme në ekstremitetet e shoqëruara me një dëshirë për të lëvizur ato gjymtyrë. Këto ndjesi të pakëndshme zakonisht ndodhin gjatë natës ose në pushim dhe mund të lehtësohen me lëvizje.

Prevalenca e RLS në pacientët me sëmundje të veshkave në fazën përfundimtare (ESKD) varionte nga 6.6% në 70%. RLS nuk shoqërohet vetëm me efekt negativ në cilësinë e jetës, por gjithashtu shoqërohet me rritje të ngjarjeve kardiovaskulare dhe vdekshmërisë.

Faktorët e raportuar të lidhur me RLS përfshijnë neuropatinë periferike, mosfunksionimin e sistemit dopaminergjik dhe mungesën e hekurit në zona të veçanta cerebrale. Haung et. al arriti në përfundimin se gabapentina është trajtimi më efektiv për RLS në pacientët me ESKD. Megjithatë, disa prova të kontrolluara të rastësishme (RCT) janë ndërmarrë që atëherë.

Për më tepër, disa studime të kohëve të fundit kanë raportuar përfitime të mundshme nga ndërhyrjet jofarmakologjike, duke përfshirë dializat e ftohta dhe masazhin e aromaterapisë.

Nga Alket Koroshi, mjek nefrolog

Categories
Lajme Shëndeti

Çrregullimet e urinimit tek fëmijët: informacion i rëndësishëm për prindërit

Mosfunksionimi i traktit urinar të poshtëm tek fëmijët, veçanërisht ata të moshës shkollore, ishte raportuar me prevalencë të ndryshme. Në një nga studimet, mbizotërimi i simptomave urologjike tek fëmijët e moshës shkollore arriti në 75% në shumicën e tij. Nga ana tjetër, studime të tjera kanë raportuar praninë e simptomave të mosfunksionimit të traktit urinar të poshtëm në 21.8% të popullsisë së studiuar.

Gama e simptomave dhe gjetjeve të lidhura me zbrazjen jofunksionale përfshin mosmbajtjen e urinës, urgjencën, shpeshtësinë e shtuar, enurezën e natës, infeksionet e përsëritura të traktit urinar, refluksin vezikoureterik dhe rritjen e urinës së mbetur postvoid. Mosfunksionimi i traktit urinar të poshtëm rezulton në një barrë të madhe për familjet dhe shoqërinë. Ndikimi në sjelljen shoqërore të fëmijëve që vuajnë nga mosfunksionimi i traktit urinar të poshtëm është gjetur të jetë i thellë me rreth 55% të fëmijëve që vuajnë nga çështje të brendshme dhe të jashtme.

Të tjerë raportuan se fëmijët me mosfunksionim të traktit urinar të poshtëm kanë 2.6 herë më shumë gjasa të vuajnë nga probleme emocionale dhe të sjelljes. Për më tepër, këta pacientë përfaqësojnë një peshë ekonomike në sistemin shëndetësor kombëtar, duke marrë parasysh numrin e vizitave të kërkuara, kryerjen e procedurave invazive si urodinamika, bërjen e cistourethrografisë, seancat e trajnimit të biofeedback -ut dhe barnat e përdorura.

Prandaj, një numër pyetësorësh janë futur me pyetje që mbulojnë si simptomat urologjike ashtu edhe cilësinë e jetës si për pacientët ashtu edhe për familjet e tyre. Këta pyetësorë konsiderohen një mjet efektiv për vlerësimin e fëmijëve dhe cilësinë e jetës që ndikon tek ata dhe prindërit e tyre.

Ato janë gjithashtu me vlerë të madhe për të vlerësuar përgjigjen ndaj trajtimit. Midis tyre ka rezultate të ndryshueshme të simptomave për mosfunksionimin e traktit urinar të poshtëm në popullatën pediatrike si; Sistemi i pikëzimit të mosfunksionimit të zbrazëtisë, Indeksi i simptomave të mosmbajtjes-Rezultati pediatrik dhe Pikët e simptomave të traktit urinar të poshtëm pediatrik (PLUTS) . Këta pyetësorë nuk u krahasuan dhe nuk u vlerësuan me gjetjet urodinamike, me përjashtim të rezultatit të simptomave së traktit urinar të poshtëm tek fëmijët.

Sidoqoftë, krahasimi mbështetet vetëm në rezultatet para dhe pas trajtimit në ata me mbiaktivitet detrusor dhe nuk kishte asnjë korrelacion të kryer me të gjithë parametrat urodinamikë në punën e tyre . Si një nga pyetësorët e fundit të prezantuar, mjeket synojne te vërtetojnë rezultatin e simptomave të traktit urinar të poshtëm pediatrik (PLUTS) duke përdorur parametrat urodinamikë.

Categories
Lajme

Mos e hidh lëngun e turshive! Ndihmon kundër urthit nëse e konsumoni sa duhet

Thuhet se lëngu i turshive është një kurë shumë e mirë shtëpiake kundër urthit apo refluksit të acidit. Ky problem ka të bëjë me kthimin në ezofag të acideve të stomakut. Lëngu i turshive është një mënyrë shumë e mirë për të marrë lactobacille, baktere të shëndetshme për stomakun që gjenden në mënyrë natyrale tek kastraveci.

Por në rastin e kastravecit, lëngu i turshive industriale nuk ka probiotikë, sepse këto baktere zhduken gjatë përpunimit dhe fermentimit. Ndaj këshillohet të konsumoni lëngun e turshive të bëra në shtëpi dhe kurrësesi atë të turshive të pëpunuara.

Uthulla është një përbërës kryesor i turshive, megjithatë duhet të keni kujdes e të mos konsumoni sasi të mëdha pasi mund të përkeqësojë urthin apo refluksin.

1.Përmban plot antioksidantë – Lëngu i turshive ka sasi të larta vitamine C dhe E, që janë edhe antioksidantë të shkëlqyer. Antioksidantët e mbrojnë organizmin nga qelizat e dëmshme, ose siç njihen ndryshe radikalet e lira. Secili prej nesh është i ekspozuar ndaj radikaleve të lira, ndaj një dietë e pasur me antioksidantë është gjithmonë një ide e mirë. Gjithashtu, vitaminat C dhe E forcojnë sistemin imunitar dhe luajnë rol fantastik për organizmin.

2.Ndihmon në rënien e nivelit të sheqerit në gjak – Studimi tregoi se utulla dhe lëngu i turshive ndihmonte në rregullimin e nivelit të sheqerit në gjak pas vakteve, tek njerëzit që vuanin nga diabeti i tipit 2. Sa më i ekuilibruar të jetë niveli i sheqernave aq më të shëndetshëm mund të jeni.

3.Ndihmon me tretjen – Uthulla tek lëngu i turshisë, ndihmon me tretjen. Ushqimet e fermentuara janë shumë të mira për sistemin tretës, sepse inkurajojnë rritjen dhe zhvillimin e baktereve të mira në stomak. Nëse jeni në kërkim të një kure krejt natyrale për urthin kronik: Konsumoni racione të vogla gjatë vakteve. Konsumoni ushqime të shëndetshme për zemrën me pak yndyrë. Kryeni aktivitet të rregullt fizik. Nëse jeni mbipeshë, përpiquni të humbisni kilogramët e tepërt.

Nëse jeni nënpeshë, përpiquni të shtoni në peshë. Shmangni duhanin, alkolin, ushiqmet me yndyrë, kafeinën apo qepën e freskët. Mos kryeni aktivitet fizik menjëherë pas ngrënies. Të gjitha hapat e mësipërm ndihmojnë në zbutjen e simptomave të urthit.

Categories
Këshilla Shëndeti

Problemet me diarrenë zgjidhen kollaj: 5 erëza direkt nga kuzhina juaj

Ushqimet e yndyrshme, mishi me erëza dhe konsumimi i turshive të para në kombinim me ushqimin e shpejtë e ngarkojnë organizmin, duke çuar në çrregullime të zorrëve. Ky ushqim, përveç që ndikon drejtpërdrejt në shëndetin tonë, problemin që e shkakton ndikon drejtpërdrejt edhe në energjinë dhe aktivitetet e përditshme që ne i kryejmë. Organet tretëse më së shpeshti preken, por edhe sëmundje serioze të organeve të brendshme, si stomaku, zemra, fshikëza e tëmthit, pankreasi.

Simptomat e para që diçka nuk është në rregull dhe që ne duhet të ndryshojmë dietën tonë dhe të heqim qafe ushqimin e rëndë janë çrregullimi i punëve të zorrëve. Ja 5 erëza nga kuzhina, të cilat do të bëjnë që diarreja të zhduket plotësisht.

Kanella – Çaji i kanellës gjithashtu mund të ndihmojë. Përzieni gjysmë luge çaji pluhur kanelle në një filxhan me qumësht të ngrohtë, shtoni pak mjaltë, më pas trazojeni dhe pini ngadalë.

Ziejeni duke vendosur një lugë të vogël çaji pluhur kanelle në 250 mililitra ujë të vluar. Mbulojeni dhe lëreni për 15 minuta. Kullojeni dhe e pini të ngrohtë.

Koriandra – Shtypni farat e koriandrës në havan. Hidhni një lugë gjelle me një filxhan ujë të vluar dhe mbajeni në zjarr të ulët për dy ose tre minuta, lëreni të qëndrojë për 15 minuta dhe më pas kullojeni. Pini një çerek filxhan para çdo vakt.

Pelini – Hidhni një lugë pelini të grimcuar të thatë me një gotë ujë të valë, ziejeni për dhjetë minuta dhe lëreni të qëndrojë për një orë. Pastaj kullojeni dhe pini një ose dy lugë të këtij lëngu të ngrohtë në ditë (mund të shtoni mjaltë).

Qimnoni – Qimnoni stimulon punën e stomakut dhe ka një efekt qetësues në zorrët. Carvone është përbërësi kryesor, dhe i atribuohet qimnonit që zgjidh fryrjen dhe vepron në bakteret e zorrëve. Thërrmoni dhe copëtoni farat e qimnonit, derdhni 250 mililitra ujë të vluar fara qimnoni në një gotë dhe mbulojini me një kapak. Lëreni të qëndrojë për disa orë, dhe më pas pini pa sheqer para ushqimit.

Menta – Çaji i gjetheve të mentes (Menthae piperitae folium), ka një efekt qetësues të butë dhe qetëson problemet në sistemin e tretjes – ngërçet, fryrjet dhe të përzierat, dhe është efektiv kundër diarresë. Zieni një gotë ujë dhe shtoni gjethet e mentës. Mbuloni çajin dhe e lini të pushojë për 10 minuta. Pas kësaj kohe, kullojeni çajin dhe e ëmbëltoni me një lugë mjaltë. Pini 3 gota çaj në ditë për të ndaluar diarrenë.

Categories
Lajme

Ushqimi më problematik për zemrën, e zbulon Universiteti McMaster

Një studim global nga shkencëtarët në Universitetin McMaster zbuloi një lidhje midis ngrënies së mishit të përpunuar dhe një rreziku më të lartë të sëmundjeve kardiovaskulare, por jo aq për mishin e kuq të papërpunuar dhe shpendët.

Sipas botimit në Revistën Amerikane të Ushqimit Klinik, informacioni vjen nga dieta dhe rezultatet shëndetësore të 134,297 njerëzve nga 21 vende në pesë kontinente, të cilët u monitoruan nga studiuesit për të dhëna mbi konsumin e mishit dhe sëmundjet kardiovaskulare.

Pas gjurmimit të pjesëmarrësve për gati një dekadë, studiuesit zbuluan se konsumimi i më shumë se 150 gramë mish të përpunuar në javë shoqërohej me një rrezik 46% më të lartë të sëmundjes kardiovaskulare dhe një rrezik 51% më të lartë të vdekjes krahasuar me ata që nuk hanin mish të përpunuar.

Sidoqoftë, studiuesit zbuluan se konsumi i moderuar i mishit të papërpunuar kishte një efekt neutral në shëndet. “Provat për një lidhje midis marrjes së mishit dhe sëmundjes kardiovaskulare janë të paqarta, kështu që ne donim të kuptonim më mirë lidhjen midis konsumit të mishit të kuq të papërpunuar, shpendëve dhe mishit të përpunuar me sëmundje të rëndë kardiovaskulare dhe vdekshmërisë”, tha Romaina Iqbal, autori i studimit dhe profesor i asociuar në Universitetin Aga Khan, Pakistan.

Studimi i Urban Ridemiologji (PURE), i nisur në 2003, është studimi i parë shumëkombësh që siguron informacion mbi lidhjen midis konsumit të mishit të papërpunuar dhe rezultateve shëndetësore të njerëzve nga vendet me të ardhura të ulëta, të mesme dhe të larta .

“Studimi PURE ekzaminon plotësisht popullatat më të gjera dhe modelet dietike, duke na mundësuar që të sigurojmë të dhëna të reja që bëjnë dallimin midis efekteve të mishit të përpunuar dhe të papërpunuar “, shtuan shkencëtarët.

Vihet re se zakonet e të ngrënit të pjesëmarrësve u regjistruan përmes pyetësorëve në lidhje me frekuencën e ngrënies, ndërsa u mblodhën gjithashtu të dhëna për vdekshmërinë e tyre dhe ngjarjet serioze kardiovaskulare.

Autorët besojnë se kërkime të mëtejshme mund të përmirësojnë njohuritë aktuale të marrëdhënies midis konsumit të mishit dhe rezultateve të shëndetit, pasi në këtë rast nuk ishte e qartë se çfarë pjesëmarrësit me konsum më të ulët të mishit hëngrën në vend të mishit dhe nëse cilësia e këtyre ushqimeve ndryshonte nga vendi në vendi.

Categories
Lajme

Ushqimi i preferuar i Victoria Beckham nuk mungon kurrë në familjet shqiptare

Victoria Beckham është pa diskutim një muzë frymëzimi për mijëra femra në të gjithë botën. Gruaja kameleon e industrisë së modës Shfaqet gjithmonë e kuruar në daljet e saj publike dhe meritë për këtë nuk kanë vetëm trajtimet e ndryshme, por edhe gjenet e mia dhe stili i jetesës. 47-vjeçarja, mama e katër fëmijëve, ka treguar gjithmonë se ekuilibri mendor dhe një regjim i shëndetshëm ushqimor janë çelësi i saj i mirëqenies.

Duke u ndalur te ky i fundit, së fundmi ajo ka zbuluar edhe një nga ushqimet e saj të preferuara dhe ndryshe nga ç’mund të mendoni nuk bëhet fjalë për ndonjë produkt të kushtueshëm, por thjesht bukë dhe kripë.

Ajo rrëfeu se edhe kur ha në restorant, porosit gjithmonë një fetë bukë me pak kripë. Duke qenë se i kushton shumë vëmendje dietës së saj, buka duhet të jetë gjithnjë integrale. Stilistja e njohur pranoi se nuk ha shumë, por në një darkë mund ta shoqërojë ushqimin e saj me një pije ndërsa u bën shoqëri shumë të mirë të tjerëve që do të hanë.

Categories
Këshilla Shëndeti

Mbajini mend: 8 gabime që nuk duhet t’i bëni kurrë para vizitës te mjeku

Kur shkoni te mjeku, është e rëndësishme të mbani mend se cilësia e ekzaminimit varet jo vetëm nga profesionalizmi i mjekut, por edhe nga ju vetë. 8 gabime që nuk duhet t’i bëni më, para një vizite mjekësore:

Mos i lyeni thonjtë kur shkoni për një vizitë dermatologjike – Dermatologët trajtojnë më shumë se 3000 sëmundje. Gjatë një ekzaminimi të plotë, mjeku duhet të ekzaminojë jo vetëm lëkurën tuaj, por edhe thonjtë tuaj. Në fund të fundit, shumë infeksione kërpudhore zakonisht ndodhen atje. Eshtë shumë e rëndësishme që mjeku të shohë gjendjen natyrale të thonjve tuaj.

Mos pi alkool përpara një testi të kolesterolit – Birra ka sheqer dhe karbohidrate gjë që rrit nivelin e kolesterolit në trupin tuaj, por pas disa kohësh ato shkojnë në normalitet. Kjo e bën mjekun tuaj që të marrë analiza të pasakta.

Mos shko i etur para një testi të urinës – Urina e njeriut është 99% ujë dhe vetëm 1% acid, amoniak, hormone, qelizat e vdekura të gjakut, proteina dhe substanca të tjera që përdoren për hulumtime. Siç mund ta shihni, përqendrimi është shumë i ulët. Pra, nëse siguroni 100 ml urinë, afërsisht 1 ml e tij është e përshtatshme për analiza. Pini më shumë ujë disa orë para testit për t’u siguruar që do prodhoni mjaftueshëm urinë.

Mos përdor deodorant përpara një mamografie – Ndalimi i përdorimit të deodorantit para mamografisë ka të bëjë me përbërjen e tij pasi përmban substanca të vogla metalike. Gjatë procedurës, është e lehtë të gabosh me këto metale për kalcifikime, që është një shenjë e zhvillimit të kancerit. Rezultatet jo vetëm që do të jenë të gabuara, por ato do t’ju bëjnë goxha nervoz.

Mos hani ushqime të kuqe përpara një kolonoskopie – Ushqimi i kuq natyral mund të ngjyrosë zorrën e trashë dhe të ndikojë në rezultatin e studimit. Ndër produktet që duhet të hidhni të paktën një javë para kolonoskopisë suaj janë panxhari, boronicat, karamelet e kuqe, domatet, salcën e domateve, luleshtrydhet etj.

Mos hani ushqime me kripë përpara një testi për presionin e gjakut – Shoqata Amerikane e Zemrës rekomandon të konsumoni jo më shumë se 2300 miligram kripë në ditë. Ndër efektet e tjera të dëmshme, ajo kontribuon në një rritje të presionit të gjakut. Prandaj, përpara testit, nuk duhet të hani ushqime si arra, fasule ose produkte të tjera që përmbajnë shumë kripë. Përndryshe, rezultatet mund të jenë ekstremisht të larta.

Mos merrni ilaçe përpara një testi të gjakut – Disa ditë para testit, për një rezultat më të saktë, ju duhet të refuzoni të merrni ilaçe në mënyrë që gjaku juaj të ketë kohë të pastrohet dhe të mos ndikohet nga ndonjë faktor i jashtëm. Sa i përket pilulave të përshkruara për ju për përdorim të detyrueshëm ditor, mjekët zakonisht thonë që të mos i merrni ato në mëngjes para se të jepni gjak dhe t’i merrni më pas menjëherë pas testit. Por në secilin rast të veçantë, është më mirë të diskutoni paraprakisht këtë çështje me specialistin.

Mos përdorni kremëra apo lubrifikantë përpara një pap testi – Pap test është një nga testet më të rëndësishme për përcaktimin e shëndetit të organeve femërore. Mjekët rekomandojnë ta bëni atë çdo 1- 3 vjet. Shmangni aplikimin e kremërave, lubrifikuesve, tamponëve, para bërjes së këtij testi.

Categories
Lajme

Dieta, aktiviteti fizik dhe gjumi – Jessica Alba rrëfehet për mënyrën e saj të jetesës

Jessica Alba është tipi i mikes që çdo grua ka nevojë ta ketë në rrethin e saj. Së pari, ajo është vërtet frymëzuese. Me një numër të madh rolesh në Hollivud (i fundit është Spectrum premiera e të cilit do të jetë më 13 maj), ajo është gjithashtu themeluesja e “Honest Company”, një biznes i ngritur mbi idenë e krijimit të produkteve të sigurta për gjithë familjen. Kompania ofron që nga pelenat deri tek kremrat me retinol.

Po shkëpusim një pjesë të intervistës për ‘Health.com’ ku ka folur për sekretet e saj të mirëqenies dhe kujdesit ndaj vetes.

Ç’do të thotë mirëqenie për ty?

Mirëqenia ka të bëjë me kontrollin. Një ditë për shembull, ndiej nevojën të shkoj në dhomën time, të lexoj një libër për një orë dhe të vendos një maskë në fytyrë. Një ditë tjetër më duhet të zgjohem në orën 05:15 dhe bëj pak biçikletë. Kështu ndihem mirë, edhe pse e urrej të zgjohem herët. Kam provuar edhe të bëhem pjesë e TM, një lloj meditimi, por më është dukur e vështirë. Mirëqenia më tingëllon si diçka që dëshiroj ta bëj. Nëse dua të shkoj të meditoj, do të më pëlqente një meditim me guidë dhe ekzistojnë aplikacione për këtë.

Jemi të lumtur që nuk the se koncepti i mirëqenies për ty është të pish lëng selinoje!

E kam provuar lëngun e selinos, ai të zbraz zorrët në mënyrë të dhunshme gjatë gjithë ditës—dhe më pëlqejnë gjërat që kanë shije të mirë, por ai nuk ka shije të mirë.

Është e lehtë për ty të stërvitesh rregullisht dhe të hash shëndetshëm?

Të hash shëndetshëm është më e lehtë. E urrej të stërvitem me pasion. E kam të vështirë të motivoj veten, por është si një ilaç që më bën të ndihem mendërisht më mirë. Aktualisht nuk bëj aktivitet fizik sepse jam me xhirime dhe prej 5 muajsh nuk kam mundur të shkoj të stërvitem. Por përpiqem të ha vërtet pastër kur s’kam mundësi të ushtroj aktivitetet fizik. Nuk pi verë gjatë javës. Gjithashtu konsumoj dy vakte vegane ose me bazë bimore gjatë ditës.

Cili është koncepti yt për rregullin më të rëndësishëm të kujdesit ditor ndaj vetes?

Gjumi. Gjumi është diçka pa të cilin nuk bëj dot.

Categories
Lajme

Je 20 vjeç, por kjo nuk do të thotë se s’ke nevojë për këshilla mbi rrudhat

Vetëm se jeni ende në të 20-at tuaja, kjo s’do të thotë se mund të pini alkool pa masë, të flini 4 orë gjumë e më pas të pretendoni se faturat e “mëkateve” s’do të përkthehen ca vite më vonë në lëkurën tuaj. Askush s’e do këtë, prandaj bëni mirë ta shmangni. E kemi fjalën për rudhat, të cilat po, pjesërisht mund të filloni të parandaloni edhe pse jeni ende në të 20-at.

1- Gjej produkte të fytyrës (pudër, krem, hidratues etj) me formulë të përshtatshme me llojin e lëkurës.

2- Mos thyej rregullin themelor të kujdesit të lëkurës. Pavarësisht se çfarë ndodh, se sa e lodhur je apo se në çfarë ore vjen në shtëpi, mos harro të largosh make up-in nga fytyra.

3- Mos e tepro me produktet kundër rrudhave

4- Bëj herë pas here maska rigjeneruese.

5- Përdor krem për sytë. Lodhja shfaqet e gjitha tek to!

6- Konsumo ushqime të pasura me antioksidantë, fruta, fruta të thata, peshk, manaferra etj.

7- Pi shumë ujë.

8- Mbrohu nga dielli me anë të kremrave me faktorë të lartë mbrojteje.

9- Fli gjumë. Shprehja “Gjumi i bukurisë” nuk ekziston kot.