Categories
Këshilla

Nuk e njihnit? Vaji i portokallit është një oaz vlerash për shëndetin!

ilat janë përfitimet e vajit esencial të portokallit? Ka shume! Le të shohim disa nga përfitimet më të mira të këtij vaji agrume mbresëlënëse. Përfitimet nga Vaji i Portokallit

1.Rrit imunitetin – Vaji i portokallit gjithashtu ka aftësi për të ndikuar te  kanceri, pasi monoterpenes kanë treguar të jenë agjentë shumë efektivë për parandalimin e tumoreve.

2.Antibakterial natyral – Vaj portokalli u gjet për të parandaluar përhapjen e baktereve E. coli -në një studim të vitit 2009 të publikuar në një revistë Ndërkombëtare të Ushqimit dhe Shkencës Teknologjisë. E. coli, një lloj i rrezikshëm i baktereve të pranishme në ushqimet e kontaminuara si disa perime dhe mish, mund të shkaktojë reaksione serioze kur të prek, përfshirë dështimin e veshkave dhe vdekjen.

3.Pastrues për kuzhinë dhe zmbrapsës për milingona – Vaj portokalli ka aromë të freskët, të ëmbël, agrume që do të mbushë kuzhinë tuaj me një aromë të pastër. Në të njëjtën kohë, kur është i holluar, është një mënyrë e mirë për të pastruar kuzhinën, prerja e bordeve ose pajisjeve pa pasur nevojë të përdorin zbardhues ose kimikate të ashpra që gjenden në shumicën e produkteve.

Shtoni disa pika në një shishe spreje së bashku me vajra të tjera të pastrimit si vaj bergamot dhe ujë për të krijuar pastruesin tuaj të vajit të portokallit. Ju gjithashtu mund të përdorni vaj portokalli për milingonat, pasi ky pastrues është gjithashtu një repelant i madh natyror i milingonave.

Ul presionin e gjakut -Vaj portokalli është një ilaç natyral për presionin e lartë të gjakut dhe është i aftë të përmirësojë qarkullimin e gjakut dhe të luftojë hipertensionin, disa nga faktorët më të mëdhenj të rrezikut për sëmundjet e zemrës.

5.Anti-inflamator -Efektet e forta anti-inflamatore të vajit të portokallit janë hulumtuar në lidhje me efektet e tij për të ndaluar dhimbjen, infeksionin dhe sëmundjen pulmonare obstruktive kronike.

6.Redukton dhimbjet – Nëse vuani nga dhimbja e muskujve, kockave ose dhimbjeve të nyjeve, vaji i portokallit mund të ndihmojë të fikni përgjigjet inflamatore që rrisin ënjtjen në inde, duke e bërë atë një ilaç natyral për kockat dhe dhimbjen e nyjeve.

7.Qetëson ankthin dhe nxit humorin – Vaji i portokallit është provuar gjithashtu të ju qetësojë. Aromaterapistët dhe praktikuesit e shëndetit natyral kanë përdorur vajin e portokallit si qetësues i butë dhe antidepresant natyralë për shekuj me radhë.