Categories
Lajme

Anila Kalleshi: Ja ç’duhet të bëni që venat varikoze të ikin për pak ditë

Për arsye të ndryshme, venat shpesh here bëhen të acaruara dhe mjaft të dukshme në këmbë. Gratë zakonisht janë më të prekura nga ky problem, veçanërisht pas arritjes së një moshe të caktuar. Kur ne ne jemi në moshe te re, valvulat nxisin rrjedhjen e gjakut vazhdimisht në muskujt e zemrës. Por, me kalimin e kohës, venat dobësohen dhe inflamohen,

Venat varikoze nuk përfshijnë ndonjë lloj shqetësimi për shumë. Por me kalimin e kohës, ata mund të gjenerojnë një ndjesi të rëndesës dhe dhimbjes së këmbëve. Kjo është arsyeja pse ne duhet t’i kushtojmë vëmendje këtij problemi para se të jetë tepër vonë. Lexoni për të mësuar rreth një mjeti shumë të dobishëm për të luftuar venat varikoze.
Uthull Molle dhe domate jeshile kundër venave Varikoze Duke përzier uthullen e molles dhe domate jeshile, ju merrni një ilaç të fuqishëm kundër venave varikoze.

Kjo përzierje është në gjendje të zvogëlojë inflamimin dhe të përmirësojë qarkullimin. Përdorimi i saj është i jashtëm, por vitaminat dhe mineralet e saj depërtojnë në lëkurë gjenerojnë rezultate të pabesueshme. Për më tepër, me këtë përzierje mund të eliminoni lëngjet dhe toksinat që mbahen në indet. Në këtë mënyrë, nuk do të ketë asgjë që shkakton zmadhim të venave, duke reduktuar inflamacionin.

Përfitimet e domates jeshile – Përdorimi i domates jeshile për të luftuar venat varikoze është bërë shumë popullor. Kur zbatohet nga jashtë, eliminojmë stresin oksidativ dhe inflamimin e venave. Kjo është për shkak të përmbajtjes së saj të lartë të antioksidantëve dhe likopenit.

Efektet e acideve natyrore të domates jeshile krahasohen me ato të aspirines. Kjo është në gjendje për të përmirësuar qarkullimin dhe zvogëlon rrezikun e mpiksjeve të rrezikshme. Ajo gjithashtu mund të rivendosë funksionin e valvulave të venave. Si rezultat, rrjedha e gjakut në zemër përmirësohet. Kjo perime gjithashtu lufton lodhjen dhe tensionin. Përfitimet e uthullies të mollës Ky produkt është një tonik natyral me vetitë anti-inflamatore dhe vasodilatuese. Kur aplikohet rregullisht në këmbë, venat mund të zhduken. Për më tepër, vitaminat dhe mineralet përmirësojnë qarkullimin dhe parandalojnë plakjen e parakohshme. Zbatimi i saj ka efekte analgjezike dhe relaksuese që do të reduktojnë dhimbjen në këmbë. Përveç kësaj, ushqyesit e saj ndihmojnë në tonusin e lëkurës, duke e lënë atë të fortë për më shumë kohë.

Trajtimi për venat varikoze: Uthulla që ju do të përdorni për këtë trajtim duhet të jetë 100 % organike. Prezantimet e tyre të rafinuara nuk kanë lëndë ushqyese të caktuara esenciale për këtë qëllim. Përveç kësaj, për shkak të aciditetit të njëjtë, ju do të duhet të përzieni atë me pjesë të barabarta të ujit në mënyrë që ajo te mos jetë gërryese për lëkurën.

Çfarë ju duhet: – Uthull organike molle (1 filxhan) – Domate jeshile (5 cope) – Shishe qelqi me kapak Garzë

Përgatitja dhe përdorimi: Prisni domatet jeshile të feta dhe vendosni ato në kavanoz. Pastaj shtoni uthull molle dhe mbuloni ato për 48 orë. Vendos enën në një vend të freskët dhe të errët në mënyrë që ajo të përqendrohet mirë. Pas 48 orësh, merrni feta domatesh dhe vendosni ato në venat varikoze. Menjëherë, mbuloni ato me fashë ose garzë për t’i mbajtur ato të fiksuara në vend. Le të veprojnë për 40 minuta dhe të shpelahen me ujë të ftohtë. Ky proces duhet të përsëritet çdo ditë për 2 javë.

Categories
Lajme

Gjithçka duhet të dini për venat varikoze, dietat dhe terapitë

Venat varikoze – Venat varikoze, çrregullimi më i zakonshëm i venave, prekin rreth 40 milionë amerikanë. Ato janë vena të mëdha, të përdredhura, zakonisht shfaqen në këmbë dhe kofshë, që nuk po e transportojnë gjakun në mënyrë efektive.

Ato shfaqen si korda blu në sipërfaqen e lëkurës. Nëse injorohen, venat varikoze nuk shkaktojnë vetëm parehati, shqetësime kozmetike, por edhe komplikacione serioze si inflamacion venash, ulçerë lëkure dhe mpiksje gjaku.

Shenjat dhe simptomat- Venat varikoze shoqërohen shpesh me shenjat dhe simptomat e mëposhtme: Enët e gjakut blu të errët, sidomos në këmbë dhe pjesën e kofshës (jo në formën e rrjetës së merimangës). Dhimbje, plagë etj.

Enjtje në nyje ose këmbë, sidomos pasi keni qëndruar ulur për një kohë të gjatë. Plagë në lëkurë. Mpiksje gja ku sipërfaqësore. Gja kder.dhje pas një dëmtimi të vogël (në raste të rralla).

Shkaqe të mundshme – Venat varikoze zhvillohen kur venat tërhiqen dhe valvulat e tyre, të cilat parandalojnë rikthimin mbrapsht të gjakut, dështojnë. Venat primare varikoze vijnë si rezultat i dobësimit të mureve të venave.

Venat sekondare varikoze janë më së shumti të shkaktuara nga problemet me venat që shtrihen thellë në muskuj, të cilat mbartin rreth 90% të gjakut të rikthyer. Këto probleme përfshijnë mpiksje gjaku dhe rezultojnë në një diversion të rrjedhës së gjakut në enë të tjera sipërfaqësore.

Kush është më së shumti në rrezik? Njerëzit me gjendjet e mëposhtme shëndetësore ose karakteristikat e mëposhtme janë në rrezik të madh për të zhvilluar venat varikoze: Historia familjare (për rreth 50% të rasteve). Femër (tre herë më e zakonshme).

Ndryshime hormonale që lidhen me shtatzaninë, periodat pre-menstruale dhe menopauzë. Perioda më afatgjata. Obeziteti. Tumore
Sëm undje të caktuara. Fistula arteriovenoze (rrjedhje anormale e gjakut ndërmjet arterieve dhe venave).

Çfarë të prisni nga mjeku? Një mjek në përgjithësi do t’ju ekzaminojë si dhe do t’ju kërkojë të kryeni disa teste për të përcaktuar sesi venat po funksionojnë. Procedurat e imazherisë mund të përdoren gjithashtu.

Opsione konvencionale trajtimi – Ushtrimet e rregullta përmirësojnë funksionin e venave, dhe humbja e peshës krahas ushtrimeve fizike mund të reduktojnë gjasat për t’u prekur nga mpiksja e gjakut. Trajtimi konservativ mund të jetë ajo çfarë është e nevojshme.

Kjo mund të përfshijë shmangien e të qëndruarit ulur për një kohë të gjatë, të qëndruarit në këmbë për një kohë të gjatë, të bëni ushtrime rregullisht, ngritja e pesheve në një bazë periodike dhe të vishni çorape me ngjeshje.

Procedura kirurgjike dhe të tjera. Skleroterapi: Injeksioni i një solucioni në venat varikoze, ndjekur më pas nga aplikimi i një veshjeje ngjeshëse, për të prishur/zhdukur venën.

Ablacioni i radio frekuencave: Një teknikë e re në të cilën një kateter është filetuar në venën varikoze për të ngrohur muret e venave me qëllim që të zhdukë venën dhe të përmirësojë funksionin e valvulës së saj. Kirurgjia: Heqja e venave varikoze.

Terapitë plotësuese dhe alternative – Një plan trajtimi bashkohor për venat varikoze mund të përfshijë një sërë terapish alternative dhe plotësuese.

Ushqyerja – Të konsumoni ushqim të pasur në fibra dietike, në formën e karbohidrateve komplekse ( drithëra të plota) dhe bioflavonoide( manaferra të zeza, perimet me gjethe jeshile të errt, hudhër dhe qepë), mund të provojnë që janë beneficiale për parandalim, rikuperim dhe parandalim që të mos përsëritet sërish.

Përvec kësaj, suplementet nutricionale beneficiale përfshijnë: Vitaminë C: 500-1000 mg tre herë në ditë. Vitaminë E: 200-600 IU çdo ditë. Zink: 15-30 mg çdo ditë

Barnat herbale – Barnat herbale mund të ofrojnë lehtësim nga simptomat. Barnat herbale në përgjithësi gjenden si ekstrakte të thara (pilula, kapsula ose tablet), çajëra ose tretësira (ekstrakte alkooli, vetëm nëse udhëzohet ndryshe).

Doza për çajërat është 1 lugë çaji krahas një kupe ujë të zierë për 10 minuta (rrënjët duan rreth 20 minuta). Kombinoni barnat herbale në pjesë të barabarta (një bimë e quajtur “yarroë”, “haëthorn”, xhinko, “marigold”, gështenjë kali dhe xhinxher). Merrni 30-60 pika të tretësirës dy-tre herë në ditë ose pini rreth tre-katër filxhanë çaj në ditë.

Gështenjë kali: 500 mg tre herë në ditë ose “Aescin” të standartizuar rreth 10 mg, tre herë në ditë. “Butcher’s broom”: 100 mg tre herë në ditë, ekstrakt i standartizuar (9%-11% ruscogenin).

Gotu kola: 1000 mg, dy deri në katër herë në ditë, ose ekstrakt i standartizuar( asiatikoside 40%, acid asiatik 30%, madekasoside 1%-2%), 60 mg; një-dy herë në ditë. Boronicë: 80-160 mg tre herë në ditë, ekstrakt i standartizuar (25% antocianoside).

Homeopatia – Një nga trajtimet më të zakonshme përfshijnë “Aesculus”, “Fluoricum acidum”, “Hamamelis”, dhe “Secale”. Një dozë akute është 3-5 pilula nga 12X deri në 30C çdo një deri në katër orë, derisa simptomat të lehtësohen.

Mjekësia fizike – Kompresat e ftohta mund të sigurojnë lehtësim të përkohshëm. Akupunktura dhe masazhi – Akupunktura dhe masazhi mund të ndihmojnë në përmirësimin e sistemit qarkullues.

Prognoza/ Komplikacione të mundshme – Sëmundja e venave varikoze është një gjendje kronike dhe vena të reja varikoze shpesh zhvillohen pas një trajtimi.

Të ecni pas skleroterapisë është e rëndësishme për promovimin e shëndetit. Nëse ju keni pasur një trajtim kirurgjik, kontaktoni mjekun tuaj nëse vëreni dhimbje të rëndë, butësi, ënjtje ose shenja/pla gë.

Categories
Shëndeti

Anila Kalleshi ju tregon ç’duhet të bëni që venat varikoze të ikin për pak ditë

Për aresye të ndryshme, venat shpesh here bëhen të acaruara dhe mjaft të dukshme në këmbë. Gratë zakonisht janë më të prekura nga ky problem, veçanërisht pas arritjes së një moshe të caktuar. Kur ne ne jemi në moshe te re, valvulat nxisin rrjedhjen e gjakut vazhdimisht në muskujt e zemrës. Por, me kalimin e kohës, venat dobësohen dhe inflamohen,

Venat varikoze nuk përfshijnë ndonjë lloj shqetësimi për shumë. Por me kalimin e kohës, ata mund të gjenerojnë një ndjesi të rëndesës dhe dhimbjes së këmbëve. Kjo është arsyeja pse ne duhet t’i kushtojmë vëmendje këtij problemi para se të jetë tepër vonë. Lexoni për të mësuar rreth një mjeti shumë të dobishëm për të luftuar venat varikoze.
Uthull Molle dhe domate jeshile kundër venave Varikoze Duke përzier uthullen e molles dhe domate jeshile, ju merrni një ilaç të fuqishëm kundër venave varikoze.

Kjo përzierje është në gjendje të zvogëlojë inflamimin dhe të përmirësojë qarkullimin. Përdorimi i saj është i jashtëm, por vitaminat dhe mineralet e saj depërtojnë në lëkurë gjenerojnë rezultate të pabesueshme. Për më tepër, me këtë përzierje mund të eliminoni lëngjet dhe toksinat që mbahen në indet. Në këtë mënyrë, nuk do të ketë asgjë që shkakton zmadhim të venave, duke reduktuar inflamacionin.

Përfitimet e domates jeshile Përdorimi i domates jeshile për të luftuar venat varikoze është bërë shumë popullor. Kur zbatohet nga jashtë, eliminojmë stresin oksidativ dhe inflamimin e venave. Kjo është për shkak të përmbajtjes së saj të lartë të antioksidantëve dhe likopenit.

Efektet e acideve natyrore të domates jeshile krahasohen me ato të aspirines. Kjo është në gjendje për të përmirësuar qarkullimin dhe zvogëlon rrezikun e mpiksjeve të rrezikshme. Ajo gjithashtu mund të rivendosë funksionin e valvulave të venave. Si rezultat, rrjedha e gjakut në zemër përmirësohet. Kjo perime gjithashtu lufton lodhjen dhe tensionin. Përfitimet e uthullies të mollës Ky produkt është një tonik natyral me vetitë anti-inflamatore dhe vasodilatuese. Kur aplikohet rregullisht në këmbë, venat mund të zhduken. Për më tepër, vitaminat dhe mineralet përmirësojnë qarkullimin dhe parandalojnë plakjen e parakohshme. Zbatimi i saj ka efekte analgjezike dhe relaksuese që do të reduktojnë dhimbjen në këmbë. Përveç kësaj, ushqyesit e saj ndihmojnë në tonusin e lëkurës, duke e lënë atë të fortë për më shumë kohë.

Trajtimi për venat varikoze: Uthulla që ju do të përdorni për këtë trajtim duhet të jetë 100 % organike. Prezantimet e tyre të rafinuara nuk kanë lëndë ushqyese të caktuara esenciale për këtë qëllim. Përveç kësaj, për shkak të aciditetit të njëjtë, ju do të duhet të përzieni atë me pjesë të barabarta të ujit në mënyrë që ajo te mos jetë gërryese për lëkurën.

Çfarë ju duhet: – Uthull organike molle (1 filxhan) – Domate jeshile (5 cope) – Shishe qelqi me kapak Garzë

Përgatitja dhe përdorimi: Prisni domatet jeshile të feta dhe vendosni ato në kavanoz. Pastaj shtoni uthull molle dhe mbuloni ato për 48 orë. Vendos enën në një vend të freskët dhe të errët në mënyrë që ajo të përqendrohet mirë. Pas 48 orësh, merrni feta domatesh dhe vendosni ato në venat varikoze. Menjëherë, mbuloni ato me fashë ose garzë për t’i mbajtur ato të fiksuara në vend. Le të veprojnë për 40 minuta dhe të shpelahen me ujë të ftohtë. Ky proces duhet të përsëritet çdo ditë për 2 javë.