Theo i papërmbajtshëm, numrat e tij ndaj Napolit! Osimhen e provokon, francezi ia kthen me “Pizza”

Koha leximit:2 Minute, 10 Second

 

Një Milan i mahnitshëm ai që u pa në “Diego Armando Maradona” në Napoli. 0-1 dhe maja e ripushtuar falë një paraqitjeje reale, cinike dhe kompakte të ekipit.

Sigurisht falënderim trajnerit Stefano Pioli që përgatiti ndeshjen në mënyrën më të mirë të mundshme, por edhe të gjithë protagonistëve në fushë që luajtën në një ndeshje të luajtur me intensitet të lartë.

Në mesin e këtyre lojtarëve, sigurisht që spikatur Theo Hernandez, praktikisht i përsosur. Në realitet, e gjithë mbrojtja bëri një punë të shkëlqyer: dy termocentralet, Tomori dhe Kalulu, anuluan fjalë për fjalë një rrezik si Osimhen.

Vetëm Calabria u shfaq paksa e shurdhër, por nga këmbët e tij vjen gjuajtja e pistë që u kthye në një asistim për golin vendimtar të Olivier Giroud. Më pas vendin e tij e zuri Alessandro Florenzi, gjithnjë e më shumë kryesuesi i kësaj skuadre, i cili me përvojën e tij ishte po aq vendimtar.

Le të kthehemi tani te Theo Hernandez, i cili duket se më në fund ka rikthyer lojtarin e frikshëm që na kishte mësuar me paraqitje stratosferike në kulmin e tij.

Shumë vrapim, shumë cilësi, por edhe shumë punë në mbrojtje, çka ndoshta i duhej për t’u bërë një lojtar i kompletuar në gjithçka.

Ndërhyrja e tij fantastike ne fund ndaj Mertens, i cili kishte dribluar disa kuqezi dhe po shkonte rrezikshëm drejt portës së Maignan, ishte edhe ajo me vendimtare.

Numrat e Theos: lavdërimet vijnë edhe nga Sacchi
Theo i palodhur është vërtet i pashtershëm. Ai vrapoi për nëntëdhjetë e pesë minuta, shqetësoi seriozisht Ospinën me goditje në momentet e fundit të garës, i ofroi një asist Saelemaekers që belgu nuk mundi ta shfrytëzonte. Me pak fjalë, i kudondodhur…

Këtë e dëshmojnë edhe shifrat e tij të regjistruara gjatë ndeshjes, në të cilën dominon 100%: këtë përqindje e ka shënuar në pasime të suksesshme, në goditje të fituara, në duele ajrore.

Francezi ka 0 faulla te shkaktuar dhe 2 të fituara, njëri i verdhe ndaj Rrahmani. Por, e verdha e mare e nxjerr te skualifikuar per Milan-Empoli. Megjithate, ishte nje provokim nga Osihmhen teksa francezi ndodhej ne toke… Sulmuesi u ballafaqua dhe Theo nuk u terhoq mbrapa…

Por, ne fund, fitorja i shkoi Theos. Francezi ka postuar foton në rrjetet sociale: “Pas një ndeshjeje të mirë, një picë e mirë”. Natyrisht, nga Napoli…

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %