(Tuttosport) Milani po përgatitet për të përmbushur dëshirën e madhe të Piolit në merkato!

Koha leximit:2 Minute, 47 Second

Në fund të kampionatit, Milani i përfaqësuar nga Maldini dhe Massara do të duhet të bëjë një vijë dhe të kuptojë se çfarë i mungon skuadrës për sezonin e ardhshëm. Deri më sot, gjithçka lë të kuptohet se goditjet e para në merkato do të jenë ato të një mbrojtësi dhe një mesfushori.

Me lamtumirën e afërt të Alessio Romagnolit dhe Franck Kessie, është e vështirë të mendosh të kundërtën. Emrat për të zëvendësuar dy të larguarit janë ata të Sven Botman dhe Renato Sanches. Për të marrë në dorë dy bizhuteritë e Lille, do t’i duhet të negocioje me Lille dhe të jete në gjendje të gjeje një marrëveshje të mirë ekonomike.

Por përveç mbrojtësit dhe mesfushorit, duket qartë se Milani ka një deficit të madh në repartin e avancuar. Para së gjithash, do të jetë e rëndësishme blerja e mesfushorit të famshëm sulmues të venitur verën e kaluar. Brahim Diaz ka nevojë për një zëvendësues dhe kjo është dëshmuar në shumë raste këtë sezon.

Duhet të kihet parasysh se Yacine Adli, nënshkrimi i ri i Milan nga Bordeaux, do të zbarkojë në Milanello gjithashtu ne vere. Por do të duhet të kuptojmë se si Stefano Pioli do të përdorë francezin. Pastaj, ka një të panjohur të madhe në krahun e djathtë të sulmit. Deri më sot, Alexis Saelemaekers dhe Junior Messias alternohen në këtë rol, dy të cilët së bashku kanë vetëm 7 gola këtë sezon.

Ende nuk është përcaktuar e ardhmja e brazilianit, i cili është ndezur dhe fikur me ndërprerje që kur veshi fanelen kuqezi. Milani ka shumë të ngjarë të ketë nevojë për një lojtar më finalizues dhe të vazhdueshëm si anësor sulmues në të djathtë. Duket se profili tashmë është treguar. Maldini dhe Massara, në marrëveshje me Piolin, e dinë se për kë të vënë baste fort në verë!

Tuttosport sot rizbuloi një emer te merkatos. Milani ka synuar konkretisht Domenico Berardin dhe në verë do të tentojë sulmin. Djallit i pëlqen sulmuesi i djathte italian prej një kohe të gjatë. Gjithashtu verën e kaluar pati zëra për interesimin e fortë të kuqezinjve dhe në veçanti të Stefano Piolit. Trajneri ka një sy të veçantë për Berardin dhe duke qenë se ai do ta shihte atë në mënyrë të përsosur në tabelën e tij të shahut, do te kerkoje blerjen e tij.

Tuttosport thotë se vera e ardhshme më në fund do të jetë koha e duhur. Prej kohësh Berardi ka pasur dëshirën për të bërë kapërcimin në cilësi dhe Milani ka qenë gjithmonë një destinacion popullor për të. Këtë sezon ai ka shënuar 12 gola, pothuajse dyfishi i dy lojtarëve të djathtë të Milanit. Për më tepër, nuk mund të mos mendosh për aftësitë balistike të kampionit te Europes: më në fund Pioli do te mund të mbështetej në një lojtari me cilesi ne asist dhe gola.

Domenico krenohet me cilësinë dhe sasinë, dhe në verë ai më në fund mund të realizojë ëndrrën e tij për të luajtur një kompeticion si Champions League. Natyrisht në fanellën e kuqezinjve. I njëjti burim nënvizon se Milani në qershor do të kishte fondet për të bërë një investim prej 30-35 milionë euro, po aq sa kërkoi Sassuolo. Tani, marrëveshja duket e mundshme. Së fundi, Tuttosport nënvizon se Ruslan Malinovski pëlqehet gjithashtu, por ukrainasi është më i vlerësuar për një pozicion qendror.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %