Zëvendësimi i gjalpit me vaj ulliri sjell një ndryshim të madh

Koha leximit:1 Minute, 58 Second

Sëmundjet e zemrës janë një problem i madh në të gjithë botën dhe mjekët rekomandojnë disa mënyra për të reduktuar rrezikun përmes gjërave të tilla si një dietë e ekuilibruar. Tani, një studim sugjeron se konsumimi i një lloji të caktuar vaji mund t’i ndihmojë njerëzit të ulin rrezikun.

Shpesh ka studime për disa substanca ushqimore për t’i mbajtur në krye të përfitimeve të tyre të mundshme shëndetësore ose ndonjë problem që mund të shkaktojnë.

Prandaj, studimet mbi ushqimin në lidhje me sëmundjet e zemrës janë veçanërisht të rëndësishme pasi këto shkaktojnë një për qindje të madhe të vdekjeve çdo vit.

Çfarë ushqimi mund të ndihmojë të ulim rrezikun e sëmundjeve të zemrës? Studimi shqyrtoi se çfarë ndodh kur njerëzit konsumojnë gjysmë luge vaj ulliri çdo ditë dhe zbuloi se vaji i ullirit “është i lidhur me rrezikun më të ulët të vdekshmërisë nga sëmundjet kardiovaskulare, vdekshmërinë nga kanceri, vdekshmërinë nga sëmundjet që ndikojnë në sistemin nervor dhe vdekshmërinë nga sëmundjet e frymëmarrjes”.

Studimi, i publikuar në Kolegjin Amerikan të Kardiologjisë, zbuloi se zëvendësimi i 10 gram yndyrë qumështi, margarinë, majonezë dhe gjalpë me vaj ulliri lidhet gjithashtu me një rrezik më të ulët të vdekshmërisë.

Shkencëtarja e lartë kërkimore në Departamentin e Ushqyerjes në Harvard, Marta Guasch-Ferre, tha: “Gjetjet tona mbështesin rekomandimet aktuale dietike për të rritur marrjen e vajit të ullirit dhe vajrave të tjerë bimorë të pangopur. Klinikët duhet t’i këshillojnë pacientët që të zëvendësojnë disa yndyra, si margarina dhe gjalpi, me vaj ulliri për të përmirësuar shëndetin e tyre. Studimi ynë ndihmon në bërjen e rekomandimeve më specifike që do të jenë më të lehta për pacientët t’i kuptojnë dhe shpresojmë t’i zbatojnë në dietat e tyre”.

A duhet të konsumoj më shumë vaj ulliri për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve të zemrës? Si gjithmonë, në studime të tilla si ky, gjetja rrallë jep një përgjigje të caktuar dhe ka gjëra të tjera për t’u marrë parasysh. Studimi gjithashtu kujdesej nëse njerëzit më të pasur kanë më shumë gjasa të konsumojnë vaj ulliri.

“Është e mundur që konsumi më i lartë i vajit të ullirit të jetë një tregues i një diete të përgjithshme më të shëndetshme dhe statusit më të lartë socio-ekonomik. Megjithatë, edhe pas përshtatjes për këta dhe faktorë të tjerë të statusit social ekonomik, rezultatet tona mbetën kryesisht të njëjta”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %