Zgjedhja e bërë mbi italianin: “Pikë referimi për Milanin, mos harroni këtë detaj te merkato e verës…”

Koha leximit:1 Minute, 55 Second

Seancat e fundit të merkatos të transferimeve na kanë treguar se Milani është një nga skuadrat që investojnë më shumë se të tjerët jashtë vendit.

Janë disa lojtarë nga ligat e tjera, veçanërisht nga Ligue 1, të cilët kanë kaluar portat e Milanello-s dhe do të vazhdojnë ta bëjnë këtë.

Tjetri do të jetë padyshim Yacine Adli, i blerë tashmë verën e kaluar, por që do t’i veshë kuqezinjtë vetëm nga 1 korriku. Sipas thashethemeve të fundit, i radhës duhet të jetë Sven Botman, i lindur në vitin 2000 dhe pjese e Lille.

Një Milan gjithnjë e më i huaj, i cili gjithsesi i kërkohet të përballet me detyrimin për të pasur të paktën tetë lojtarë në skuadër, të cilët janë stërvitur në Itali, katër prej të cilëve në klubin e tyre.

Në fund të sezonit, Stefano Pioli – sipas të gjitha gjasave – do të humbasë Franck Kessie dhe Alessio Romagnoli, dy lojtarë të rritur në Itali.

Është e qartë, siç thekson Carlo Pellegatti në videon e tij në YouTube, se duhet të merremi me këtë detaj të vogël për merkato:

“Pa Kessie dhe Romagnoli, do të mbeteshin Mirante, Tonali dhe Florenzi, si dhe ata që u rritën në Akademi si Calabria, Gabbia dhe Daniel Maldini. Vitin tjetër Pobega dhe Plizzari”.

Merkato e kushtëzuar e transfertave
“Milan mund të jetë i interesuar për Mazraoui, por pa hequr dorë nga një Florenzi apo një Calabria. – vazhdon Pellegatti -. Florenzi mund të jetë i sakrifikuar, por duke pasur parasysh karizmën, personalitetin nuk mendoj.

Për mendimin tim ai do të jetë një pikë referimi për Milanin e së ardhmes. Kur bëhet fjalë për blerjet, duhet pasur parasysh italianët. Kjo është arsyeja pse në sulm mendojmë për një Scamacca, por është shumë i shtrenjtë.

Nuk ka shumë lojtarë të mirë në Itali dhe ata që janë kushtojnë shumë. Do të shohim se si do të lëvizë Milani…”

Carlo Pellegatti bën një reflektim të rëndësishëm, i cili na bën të mendojmë se një futbollist si Tommaso Pobega mund të jetë realisht pjesë e skuadrës së Milanit, edhe për faktin se është produkt i fidanishtes së kuqezinjve.

Kujtojmë se futbollisti është i huazuar te Torino, i cili do të kishte dashur ta shpengonte, por ishte vetë Paolo Maldini ai që njoftoi rikthimin e tij në bazë në fund të sezonit.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %